VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K návštěvě osmnácti nových inscenací zvou do Divadla J. K. Tyla herci, zpěváci i tanečníci

Plzeň - „Je jistě na co se těšit,“ říká ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian, když hovoří o chystaných premiérách. Jako důkaz jeho slov by měla sloužit právě začínající divadelní sezona.

6.9.2010
SDÍLEJ:

Soňa Borková, Roman Vojtek a Bronislav Kotiš (na snímku zprava) při zkoušce komorního amerického muzikálu Miluju tě, ale...Foto: Pavel Křivánek

„Mezi premiérami najdete tři tituly – taneční Cabaret Ragtime, muzikál Gypsy a operu Sluha, které uvedeme v české premiéře. Dalších deset bude v plzeňském divadle nastudováno poprvé,“ zdůrazňuje ředitel Burian. „Milým osvěžením se stane jistě večer tvořený dvěma jednoaktovými operami – Pucciniho Gianni Schicchi a v Plzni dosud neuvedená Ženitba Bohuslava Martinů, které operní soubor Divadla J. K. Tyla připraví ve spolupráci s Pražskou konzervatoří k oslavám 200. výročí jejího založení,“ podotýká k zajímavé dvojinscenaci nadcházející sezony.

Celkem připravuje Divadlo J. K. Tyla na novou sezonu sedmnáct premiér, což je vzhledem ke dvěma zmíněným operám v jednom představení osmnáct titulů. Dvě z inscenací si musí diváci dobře ohlídat, protože nejsou zařazeny do žádné ze 47 různých skupin předplatného.

Činohra

Soubor činohry zahájí řadu svých šesti premiér Nocí bláz– nů. Napsal ji australský dramatik Louis Nowra a publikum s autorem a herci spoluprožije osudy klientů psychiatrické léčebny v Austrálii sedmdesátých let minulého století. „Úsilí překročit vlastní omezení i potřeba spolupráce, založené na důvěře a vzájemné úctě, to jsou hlavní témata této tragikomedie. Noc bláznů je hra jemná a dojemná, o křehkosti i síle každého z nás,“ vyjádřila se dramaturgyně inscenace Irena Hamzová Pulicarová. „Blázen je ten, kdo přijde na maškarní ples v císařových nových šatech,“ říká ve hře sociální pracovnice Justine, kterou na jevišti plzeňského Komorního divadla ztvární Štěpánka Křesťanová. V režii Martina Vokouna uvidíme vlastně divadlo na divadle, neboť pacienti se rozhodnou uvést divadelní představení. Jedním ze stěžejních momentů jeho přípravy je střet mladého režiséra Lewise, kterého si v Plzni zahraje Zdeněk Rohlíček, s klientem léčebny Royem v podání Michala Štěrby.

Do Velkého divadla pozve publikum režisér Jan Burian na premiéru komedie amerických autorů G. S. Kaufmana a M. Harta s názvem Přišel na večeři. „Pro české divadlo ji po druhé světové válce objevil Jan Werich a sám si zahrál titulní postavu okouzlujícího a vtipného tyrana Sheridana Whitesida. Tento slavný kritik a komentátor zavítá do malého městečka, tam si zlomí nohu a nedobrovolný pobyt v něm vyvolá zuřivost, kterou si vybíjí na úzkoprsých majitelích domu. Komedie je zábavná a moudrá zároveň,“ představuje titul dramaturgie činohry Divadla J. K. Tyla.

Opět v Komorním divadle nastuduje režisér Martin Vokoun detektivní komedii Hrobka s vyhlídkou. Její autor Norman Robbins přichystal pro diváky napětí, hrůzu, tajemno i svérázný humor. V režii hostujícího Juraje Deáka zhlédne Velké divadlo klasickou hru Život je sen od španělského dramatika z doby baroka Pedra Calderóna de la Barca. Jejím klíčovým konfliktem je souboj vůle a osudu v situaci, kdy polský král Basilio drží od dětství ve vězení a v nevědomosti o světě vlastního syna Segismunda. V závěru sezony přivede režisér Ladislav Smoček na scénu Komorního divadla Fyziky od proslulého švýcarského autora Friedricha Dürrenmatta. Příběh o třech prominentních pacientech sanatoria, kde jako zdravotní sestry slouží původním povoláním zápasnice, slibuje napětí, groteskno, ale především pravdivou životní ironii a absurditu.

Divadelní klub ožije na jaře provokativní a mystifikující hrou Edwarda Albeeho Koza aneb Kdo je Sylvie, která je jedním ze dvou titulů mimo abonmá. Americký dramatik v textu řeší otázky neschopnosti a neochoty lidí pochopit bližní a komorní inscenaci připraví sám ředitel plzeňského divadla Jan Burian.

Opera

Do předplatného nezařadilo Divadlo J. K. Tyla ani komorní operu Sluha od současného italského skladatele Marka Tutina. Jejím prvním českým provedením otevře sérii svých premiér operní soubor. „Inscenace přivedla do Plzně mladé talentované pěvce z Ameriky, Francie a Ruska a jejím prostřednictvím naše divadlo vstoupilo do velkorysého mezinárodního projektu Opera Competition and Festival,“ podtrhuje ředitel Burian. „S představením Sluhy se v listopadu zúčastníme finále soutěže v maďarském Szegedu a díky televizním stanicím Mezzo a Arte se s tímto pozoruhodným dílem seznámí milovníci opery na celém světě,“ dodává. Dirigovat bude Jiří Petrdlík, režisérem je jako host Luděk Golat a hlavní ženskou roli Sally Grantové vytvoří Jana Tetourová.

Všechny operní novinky se zabydlí ve Velkém divadle. Po Sluhovi přijde na řadu nové nastudování Dvořákova Jakobína s dirigentem Ivanem Paříkem a v pohostinské režii Magdaleny Švecové. „Jakobín je pro mne významný tím, že s jeho pomocí jsem pronikl do zahraničí. V roce 1984 jsem jej řídil v koncertním německém uvedení ve vídeňské Volks– oper, kde dílo i provedení dosáhly velkého úspěchu, což pro mne znamenalo další pozvání k účinkování,“ vyznal se ze svého vztahu k Jakobínovi šéfdirigent plzeňské opery Pařík. Stěžejní role Julie a Bohuše ztvární Ivana Šaková v alternaci s Ivanou Veberovou a Jiří Hájek s hostujícím Martinem Bártou.

Hostem v Divadle J. K. Tyla je i režisér Josef Novák, který s dirigentem Jiřím Štruncem připraví večer sestavený z komických oper Gianni Schicchi a Ženitba. Stejně jako režisérka Jakobína však v Plzni už pracoval podobně jako Jana Kališová, jež s Jiřím Štruncem nastuduje další komickou operu – Turka v Itálii od Gioacchina Rossiniho. Slavnou tragickou operu Rigoletto od Giuseppa Verdiho uchystají dirigent Pařík a režisér Burian. Opery nadcházející sezony zazní jednou v anglickém a třikrát v italském originále, pouze Jakobína a Ženitbu uslyšíme v češtině.

Muzikál a opereta

Vůbec první premiérou Divadla J. K. Tyla, která bude v nové sezoně zařazena do abonentních řad, je komorní muzikál Miluju tě, ale… Napsali jej Joe DiPietro a Jimmy Roberts a světovou premiéru měl v srpnu 1996 na Manhattanu v New Yorku. Ve dvacítce obrazů bychom se měli bavit vztahem muže a ženy nejméně ze čtyřiceti úhlů. „O životě, o lásce, o vztazích – o nás…,“ odpovídá režisér Antonín Procházka na otázku, o čem tato hudební féerie vlastně je. „Jsou to situace z milostného a manželského života, velice vtipné a zachycené v krátkých scénkách. Celý titul zní Miluju tě, jsi prima, ale rychle se změň. Zjednodušení je dílem překladatele Adama Nováka a mně se to zdá skoro lepší,“ odkrývá oblíbený plzeňský autor, herec a režisér alespoň trochu víc. Dirigovat bude Pavel Kantořík a čtyři postavy muzikálu ztělesní Soňa Borková, Bronislav Kotiš a hosté Kateřina Šildová a Roman Vojtek.

Opět do hlediště Komorního divadla se vydáme na první české uvedení klasického amerického muzikálu Gypsy, který se hrál poprvé na Broadwayi v roce 1959. Hudbu složil Jule Styne, libreto napsal Stephen Sondheim a v Plzni příběh matky, která určí svým dvěma dcerám dráhu velkých kabaretních umělkyň, chystá režisér a šéf souboru Roman Meluzín.

V produkci muzikálového a operetního souboru nastuduje věhlasný český muzikálový režisér Petr Novotný snad nejslavnější klasickou operetu Netopýr. Dílo Johanna Strausse se vrátí na scénu plzeňského Velkého divadla po dvou desetiletích. Naopak jen po čtyřech letech se navrátí do Komorního divadla režisér Tomáš Dvořák, mimořádně úspěšný v mnohaleté práci pro Divadlo Alfa Plzeň. V Divadle J. K. Tyla připraví po Limonádovém Joeovi další parodii známou z filmového plátna – tentokrát Kalašův, Vlčkův a Zemanův „horor“ Fantom Morrisvillu. Obě Dvořákovy inscenace spojuje přizvání herce a zpěváka Petra Vondráčka, který se nyní ujme filmové role Waldemara Matušky.

Balet

Zvoník od Matky boží vnese na jeviště Velkého divadla v Plzni dramatický balet o fyzicky handicapovaném zvoníkovi Quasimodovi z chrámu Notre Dame v Paříži na motivy románu Victora Huga. Na hudbu věhlasného filmového skladatele Maurice Jarrého stvořil vlastní libreto, choreografii a režii Libor Vaculík, který v Plzni nadchl už vícekrát – mimo jiné i tanečním muzikálem Edith – vrabčák z předměstí, který letos na jaře oslavil na scéně už deset let od premiéry. „Beru si z každého stylu tance, co se mi hodí, o čem si myslím nebo co cítím, že je správné – určující je pro mne hudba. Samozřejmě vycházím z techniky klasického tance, to je pro mě nezbytné řemeslo,“ vyslovil se o své choreografii, která ke klasice vždy připojí originální nadstavbu osobitého rukopisu. V titulní roli Quasimoda budou alternovat Aleš Lindovský, Richard Ševčík a Pavel Tručka, krásnou Esmeraldu si zatančí Jarmila Dycková, Zuzana Hradilová a Zuzana Pokorná. Jako Phoebus se představí Miroslav Hradil v alternaci s Martinem Šintákem a v postavě Frolla se objeví Petr Hos a Milan Maláč.

Českou premiérou baletního souboru v Komorním divadle bude Cabaret Ragtime s podtitulem Varieté iluzí, což je napínavé taneční divadlo z dílny choreografa Bronislava Roznose. Z jeho tvorby už Plzeň poznala titul Time of Pain – Čas bolesti. Pohled do světa tanečníků v jednom varietním souboru Cabaret Ragtime nám vykreslí choreograf a režisér v jedné osobě s pomocí hudby řady autorů – Scotta Joplina, Rufuse Wainwrighta, ale i našeho Ondřeje Havelky.

Autor: Petr Dvořák

6.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štáb plzeňských Pirátů a jejich lídr Lukáš Bartoň.

Piráti měli s sebou Edisona

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Disco tanec v Lokomotivě

Plzeň – Soutěž startuje v neděli v 8:30 hodin.    

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení