Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Johan hledá nejkrásnější obraz

Plzeň – Jak existují umělecká díla? V čem spočívá hodnota umění? A jak umění ovlivňuje naše vnímání a myšlení?

18.2.2013
SDÍLEJ:

„Tento obraz mám moc rád, je v mé rodné chalupě. Mám s ním spojené vpomínky na dětství, představoval jsem si, že tu bydlí Ježíšek,“ napsal na webové stránky nejkrasnejsiobraz.cz KarelFoto: nejkrasnejsiobraz.cz

To jsou otázky, na něž se snaží odpovědět dlouhodobý projekt občanského sdružení Johan, které už od poloviny minulého roku hledá nejkrásnější obraz. Lidé mohou na web www.nejkrasnejsiobraz.cz vkládat díla, která jim visí v domácnostech, a doplnit je příběhem, proč je pro ně právě tento obraz tím nejkrásnějším na světě.

„Ozývají se nám lidé z celé republiky a sběr fotografií obrazů je stále otevřený, takže zájemci se stále mohou do našeho projektu zapojit," říká Helena Dienstbierová Šimicová ze spolku Johan, která projekt Nejkrásnější obraz připravila. „V počáteční fázi projektu jsme se zajímali především o člověka a jeho vztah k obrazu," pokračuje a dodává: „Ukázalo se, jak je pro člověka důležitý osobní příběh, který se k uměleckému dílu váže. Pro vztah líbí – nelíbí není v mnoha případech tak důležité vysoké estetické cítění, ale prožitek, který má konkrétní člověk spojený s konkrétním dílem. Myslím si, že výstupy z našeho projektu mohou být důležité i pro umělce, protože jim mohou pomoci pochopit, jak a proč lidé umění přijímají."

V rámci projektu zahajuje Johan ve spolupráci se Západočeskou galerií (ZČG) v Plzni sérii přednášek na téma Umění dívat se/vizuální kultura soudobé společnosti. První z nich se koná zítra od 19 hodin v přednáškovém sále ZČG v Pražské ulici č. 13. Přednáší Jaromír Murgaš, zástupce vedoucího katedry filozofie Fakulty filozofické ZČU v Plzni. Jeho přednáška nese název Dotyky gestaltu. Gestalt jako prožitkový směr v psychoterapii umožňuje uvědomit si některé rysy vnímání, poznání i uvědomování, což se odráží i na tom, co člověka v umění oslovuje.

„Sérií přednášek chceme zájemcům přiblížit mezioborový pohled na téma vizuální kultury, přinést podněty nejen z tradičních dějin umění, ale také z filozofie, sociologie i psychologie," poznamenává Helena Dienstbierová Šimicová. Další přednášky se v Západočeské galerii uskuteční 19. března, kdy Václav Hájek z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy bude hovořit na téma Mýtus stvoření v komerční reprezentaci. Další přednášky se budou konat 16. dubna, 21. května a 16. června.

Autor: Hana Josefová

18.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení