K vidění je na 130 Slívových děl, které autorka výstavy, kunsthistorička Helena Musilová, vybírala mezi tisícovkami děl, jež má Slíva uloženy doma. „Nemám zdaleka všechny, kdysi jsem do časopisů nosil originály, které mi ale nikdo nevracel. Občas se mi stalo, že jsem pak některá svá díla viděl v antikvariátech,“ směje se Slíva, který si právě letos v červenci připomíná, že je to přesně čtyřicet let, kdy on – vystudovaný ekonom – vstoupil na volnou nohu a začal se živit prací pro noviny a časopisy i ilustracemi.

„Jiří Slíva je v prvé řadě excelentní kreslíř, který rychlou a pohotovou kresbou zaznamenává okamžité nápady, drobné postřehy z dění kolem, různé varianty jednoho tématu spojeného s hledáním ideálního řešení – teprve potom nastupuje vědomá stylizace v charakteristickém slívovském rukopisu,“ hodnotí Musilová.

Jiří Slíva však v Plzni nehovořil pouze o svých dílech, ale také o rodném městě. Vzpomínal na borskou hospodu V Bezovce, na to, že právě v plzeňské Alfě propadl jazzu a naučil se hrát na bicí, i na kapelu v níž hrál s Pavlem Strejcem, dnes již zesnulým učitelem angličtiny a zpěvákem kapely Hibaj.

Výstava potrvá do 25. srpna; 23. července od 17 hodin si ji můžete projít při komentované prohlídce přímo s autorem.