Ale ještě než dojde na parodii nazvanou Provdaná nevěsta, má být koncert ve velkém sále Měšťanské besedy zcela seriózní poctou Smetanovi, který v Plzni prožil léta studií. Nejprve tak zazní salonní úpravy autorových skladeb v podání orchestru pod taktovkou dirigenta souboru muzikálu a operety Divadla J. K. Tyla Jiřího Petrdlíka. „Chceme upozornit, že je dobré připomínat si nejen to, co Bedřich Smetana napsal, ale také jak jeho skladby vnímali jeho současníci a jak je uváděli,“ vysvětluje ředitel festivalu Ivan Jáchim. Publikum vyslechne například autorův Valčík z roku 1844, část z širšího cyklu s názvem Touha nebo polku Venkovanka v úpravách Bohuslava Leopolda a Josefa Trumpuse. „Zatímco dnes můžeme tyto skladby běžně slýchat v originální klavírní podobě nebo v provedení velkých symfonických či dechových orchestrů, vymizelo jejich provozování v aranžmá pro tzv. salonní orchestry, menší soubory s proměnlivým obsazením, v nichž ale nikdy nescházel řídící part klavíru a prvních houslí,“ upřesňuje pražský muzikolog Milan Pospíšil, proč pod dirigentovou taktovkou vystoupí soubor nazvaný Smetanův salonní orchestr. První část koncertu připomene také tzv. operní potpourri – výběr melodií z operního díla. Z koncertních pódií podobné směsi takřka vymizely, takže potpourri ze Smetanova Dalibora slibuje netradiční setkání se známou hudbou.

„Překvapivě aktuální parodii Prodané nevěsty stvořili pouhých sedm let po skladatelově smrti dva středoškolští profesoři – hudebník Jindřich Souček a libretista Oldřich Sýkora. Zpívá se v ní dokonce o zdražování jízdného na českých drahách,“ přibližuje ředitel festivalu Provdanou nevěstu, která vyplní druhou polovinu dnešního úvodního programu 28. Smetanovských dnů. Děj navazuje na příběh Jeníka a Mařenky z Prodané nevěsty, ale autoři jej přesunuli do cyklistického klubu nejspíš někde v soudobém maloměstě. Kecal je tady sluhou, Vašek sice pokladníkem, ale v zamotané situaci se ocitne především hlavní dvojice. Provdanou nevěstou se měl původně pobavit chrudimský pěvecký spolek Slavoj, jehož sbormistrem byl právě její komponista Souček, ale přesto docela nezapadla. Dnes dostane více než povolané interprety z Divadla J. K. Tyla v Plzni, které se na zahajovacím večeru podílí spolu s Muzeem Bedřicha Smetany v Praze.

Vedle salonního orchestru zahraje dnes na klavír další dirigent z plzeňské operety Pavel Kantořík, zatímco šéf tohoto souboru Roman Meluzín nastudoval Provdanou nevěstu jako režisér. Vystoupí vesměs členové Divadla J. K. Tyla: Mařenku ztvární Venuše Dvořáková, Jeníkem bude Dalibor Tolaš, Vaškem se stane Roman Krebs a Kecalem zůstane – jako v Prodané nevěstě – Jevhen Šokalo. Tancmistra ztělesní Jiří Langmajer a zazpívají také Milan Čtvrtník, Petr Dudás, Martin Šefl, Radek Štědronský–Shejbal, Marcel Švidrman a Zdeněk Vesecký. Dohromady budou dnes tvořit klub cyklistů. V které jiné opeře se s takovým sborem setkáte? Snad by se bavil i sám Smetana a popřál festivalu, jehož hlavní část potrvá do 2. března, alespoň takovou úroveň a návštěvnost jako v minulém ročníku.