VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jen málokdo nepřijde o žádnou iluzi

PLZEŇ - Nakladatelství NAVA vydalo prózu, kterou jako svou beletristickou prvotinu napsala plzeňská autorka Jitka Prokšová

26.5.2008
SDÍLEJ:

Jitka ProkšováFoto: Archiv autorky

Zbytky iluzí, útlá kniha plzeňské autorky Jitky Prokšové, se právě objevila na pultech knihkupectví. Jde o prvotinu, která ovšem netrpí dětskými nemocemi – důkazem jsou ohlasy prvních čtenářů. Téměř okamžitě se knížka z nakladatelství NAVA Plzeň dokázala zařadit k žádaným titulům. „Velmi emo– tivní a napínavý příběh se dá zvládnout na jeden zátah,“ vyjádřila své dojmy jedna z čtenářek. Ale ať své dílo představí sama autorka.

Kniha Zbytky iluzí je vaší beletristickou prvotinou. Co bylo podnětem k tomu pustit se do jejího psaní?
Podnětů bylo jistě několik. Možná nejdůležitějším z nich – čas. Před několika lety jsme totiž s kolegy z katedry začali vytvářet soubor učebnic fyziky pro základní školy. Práce to byla opravdu náročná, a proto jsme se snažili v autorském kolektivu vzájemně prostřídat, aby každý z nás měl alespoň chvíli na vydechnutí a nabral tak nové síly. Když se stalo, že jsem přišla na řadu i já a měla nazpět svůj volný čas, najednou mi začalo psaní chybět. Především psaní krátkých úvodních textů – jakýchsi minipříběhů, které měly v učebnici sloužit k motivaci žáků. A tak jsem začala přemýšlet o tom, že bych se o napsání nějakého „skutečného“ příběhu ze života mohla pokusit.

Měla jste najednou prostě čas…
Ano. A také si pamatuji, že v té době jsem četla prózu od jedné americké spisovatelky, která ve mně budila jen samé záporné pocity. Ptala jsem se v duchu po smyslu vydání takové knížky a říkala jsem si, že příběhy se snad dají psát i jinak… Pak jsem jednoho dne potkala svou známou, která se právě vracela ze srazu absolventů bývalé plzeňské techniky. Zastavily jsme se spolu a ona mi otráveně vyprávěla, že po dvou hodinách ze srazu utekla, protože nechtěla poslouchat jen řeči o penězích a rozvodech. Když jsme se rozloučily, napadlo mě, co kdyby se však to setkání bývalo uskutečnilo na takovém místě, ze kterého by nebylo možné jen tak jednoduše odejít. Ještě ten večer jsem si sedla k počítači a svůj nápad zkusila realizovat.

Název knihy je atraktivní a dá se předpokládat, že zejména mezi ženami může vzbuzovat jisté emoce. Hlavní hrdinkou je také žena. Věříte, že text dokáže oslovit i mužské čtenáře?
Vzhledem k tomu, že na odlehlém statku v Novohradských horách nakonec zůstane ve sněhové kalamitě uvězněná jediná žena se šesti muži a že osoby se ve vyprávění střídají, je zřejmé, že mužští čtenáři by se mohli v některých postavách najít. Ostatně nedávno mi napsal krásný mail jeden známý – říká v něm, že za všechny postavy z knihy si dokázal dosadit někoho ze svého okolí a že jejich charaktery jsou skutečně „opsány ze života“. To mě opravdu potěšilo.

Příběh nemá happy end a vůbec osudy hrdinů nejsou moc optimistické…
To je pravda, ale na druhou stranu – jen málokdo z nás prožije bezproblémový, neustále optimisticky laděný život… Jsou chvíle, kdy přijdou vzájemné neshody, kdy se nevyplní naše očekávání. Kdy se vyhrotí jindy běžná situace ve zdánlivě spokojeném manželství. Je otázkou, jak se s tím kdo vypořádá. Všude kolem sebe vidím spoustu rozpadlých nebo právě se rozpadajících vztahů. Ano, je to místy smutné čtení, ale myslím, že je to o nás…

O vašich vrstevnicích, nebo nás všech teď a tady?
O nás čtyřicátnících, kteří jsme ve dvaceti tak pospíchali do manželství, abychom v pětatřiceti čtyřiceti letech hledali nové vztahy, znovu toužili po lásce… Po lásce, která se z toho původního svazku kamsi vytratila. Je možné, že jsme o ni dost nepečovali. Ti druzí, kterým vztahy vydržely, se třeba jen pousmějí nad prohrami svých vrstevníků. Ale kdo může soudit druhého?

Chystáte se v psaní prózy pokračovat?
V poslední době mě tenhle můj „nový“ koníček docela pohltil. Dřív jsem si po večerech ráda vzala dobrou knížku, teď spěchám k počítači, abych pro sebe ukořistila alespoň chvilku na psaní. Je pravda, že má fantazie mi pak kolikrát znemožní klidně usnout…

Píšete opět o vztazích?
To, co teď píšu, je příběh ženy a muže, jejichž osudy se propletou až ve středním věku. Každý z nich však od vzájemného soužití očekává něco úplně jiného. Přiznám se, že jsem se přitom nechala inspirovat jednou známou – snad tibetskou – moudrostí: nadchne-li se člověk vlastní důležitostí, stane se z jeho cesty zeď. Když se podíváte na současnou politickou scénu, je to souvětí víc než pravdivé. Ale nepůjde o žádné politické souvislosti, naopak bude to – jak říkáte – opět o vztazích.

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 35 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií Technik BOZP a PO. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technik BOZP a PO , Požadujeme: SŠ, VŠ vzdělání v technickém oboru, praxi na obdobné pozici, Osvědčení osoby odborně způsobilé pro úkoly v prevenci rizik v oblasti BOZP ( zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP), Osvědčení o odborné způsobilosti o požární ochraně (§ 11 odst. 1 zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně), znalost předpisů BOZP a Požární ochrany, obecné znalosti zákoníku práce, systémů řízení kvality ISO, orientaci v související legislativě a normách, znalost MS Word, Excel, ŘP sk. B, Popis práce: odpovědnost za BOZP a PO ve společnosti, vyhledávání a hodnocení rizik, navrhování preventivních a nápravných opatření, provádění pravidelných kontrol na pracovištích, tvorba interních předpisů a metodik v oblasti BOZP a PO, zabezpečení dodržování příslušných zákonů, právních a technických norem a interních předpisů, školení zaměstnanců v oblasti BOZP a PO, monitorování údržby a úklidu, spolupráce při komunikaci s úřady, zpracování reportů a analýz., , Nabízíme: zázemí tradiční strojírenské firmy, mzdu 35.000,- - 45.000,- Kč/měs. (dle prokázané praxe) , možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na penzijní připojištění 700,- Kč, příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené, finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5.000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Pracovník/pracovnice úklidu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovník/pracovnice úklidu, Co vás čeká:, Společnost SeneCura je s více než 6 800 lůžky a s 81 sociálními a zdravotnickými zařízeními přední privátní poskytovatel péče v Rakousku a je držitelem mnohonásobného ocenění za kvalitu a inovaci. Svými znalostmi a dlouholetou zkušeností v oblasti péče poskytuje jistotu klientům i v České republice, ve které je SeneCura největším soukromým provozovatelem domovů pro seniory se špičkovou zdravotní a sociální péčí. SeneCura Česká republika v současné době provozuje 14 SeniorCenter. SeneCura je součástí francouzské skupiny ORPEA, která v mezinárodním měřítku provozuje přes 800 zdravotnických a sociálních zařízení. , Náplň práce:, Běžný úklid společných prostor SeniorCentra (chodby, schodiště, odpadkové koše). , Úklid pokojů klientů SeniorCentra (stírání prachu, úklid sociálního zařízení). , Pracovní doba: dlouhé a krátké týdny - 12-ti hodinové směny Pracovní rozpětí služby od 6.00 - 18.00), , Co vám můžeme nabídnout, " Mzdu odpovídající vašim zkušenostem (základní mzda 12.500,- Kč hrubého + 1.500,- Kč osobní ohodnocení) při úvazku 1,0), " Příplatky za práci o víkendu a noční směny ve výši 25 %, " Poukázky na nákup potravin, " Dovolená navíc, " Bonusy za věrnost, " Dotované stravování, " Možnost profesního vzdělávání, " Trvalý pracovní poměr ve stabilní nadnárodní firmě, , Kontakt, Hana Lavrikovová, h.lavrikovova@senecura.cz, +420725569189. Pracoviště: Senecura seniorcentrum mopt a.s., plzeň, Papírnická, č.p. 2781, 326 00 Plzeň 26. Informace: Hana Lavrikovová, +420 725 569 189.

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 32. Poznámka: Místo výkonu práce - Logistická 153,Úherce (okres Plzeň-sever), , Upřesňující informace:, - montáž autosedaček na lince,, - vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení ,, - možnost kariérního růstu,, - bonusové složky mzdy,, - práce ve stabilní společnosti bez poklesu výroby (hledáme stálé zaměstnance do kmenu),, - čisté a moderní pracovní prostředí, - doprava a ubytování zajištěno. , , Zaměstnanecké výhody:, - náborový příspěvek 4 000 Kč, - možnost ubytování (první 3 měsíce zdarma), - doprava firemními autobusy nebo příspěvek na dopravu,, - příspěvek na stravu, obědy nebo večeře zdarma, - příspěvek na penzijní připojištění,, -po roce 5 dnů dovolené navíc,, - služby fyzioterapeuta přímo na pracovišti.. Pracoviště: Faurecia plzeň s.r.o., Logistická, č.p. 153, 330 23 Nýřany. Informace: Hana Němečková, +420 720 748 788.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Soustružník kovů - obsluha obráběcího centra MCK 200. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 4 roky praxe s obsluhou obráběcího stroje, dokonalé čtení strojírenských výkresů a orientace v nich. Výhodou: platný vazačský a jeřábnický průkaz, Popis práce: , obsluha obráběcího centra MCK 200NC, osazený řídícím systémem Siemens Sinumeric 840C, opracování velkých zalomených hřídelí na čisto, nepřetržitý provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 140-160 Kč/hod., - příplatek za odpol. sm. 7 Kč, noční min. 12 Kč a výkonnostní max. 10% ze sazby , - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě auta bourala na jihu Plzeňska, pomoc přivolal nový systém eCall

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Cyrana střídají Akvabely

Plzeň - Ve středu se v Proluce v Plzni hrál naposledy Cyrano, od neděle budou na programu čtyři reprízy loni uváděných Akvabel. S divadelním létem se rozloučí jeho zakladatel a umělecký šéf Vilém Dubnička.

Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni

Plzeň/Klatovy - Památku třiasedmdesáti popravených připomíná ojedinělá výstava v 1. patře Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (SVK PK) ve Smetanových sadech v Plzni. Muži a ženy z Klatovska byli popraveni v rozmezí od 31. května až 3. července 1942 ve Spáleném lese u Klatov.

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Další rozkopaná bude Lobezská

Plzeň - Další ulicí, kterou čeká kompletní rekonstrukce, je Lobezská. Frekventovaná slovanská komunikace se musí spravit už kvůli chystané rekonstrukci tramvajových kolejí na Koterovské třídě. Musí být hotová, protože bude sloužit jako objízdná trasa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT