Taková bude plzeňská část festivalu Jeden svět, jež se v Plzni bude konat od 3. do 13. dubna. Přehlídku organizuje společnost Jeden svět. Hlavním motem festivalu je umění spolupráce. „Mezi tématy jsou důsledky působení Islámského státu na Blízkém východě i v Evropě, občanští aktivisté v politickém prostředí, asistovaná reprodukce nebo konflikt na Ukrajině,“ představil za organizátory výběr snímků Dalibor Hapl z plzeňské pobočky Jednoho světa. Dodal, že mezi festivalovými snímky je i šest českých dokumentů.

Základnu přehlídka letos našla v Moving Station na plzeňském Jižní Předměstí, kde budou divákům k dispozici dva projekční sály, jeden s kapacitou cca 50 a druhý 120 míst. Promítací časy jsou od 18:00 a 20:30 hod. „A dopolední projekce pro školy budou v Polanově síni Knihovny města Plzně a v L klubu na Lochotíně,“ upozorňuje Dalibor Hapl. Jeho kolegyně Lenka Hodoušová dodává, že po většině filmů promítaných jak dopoledne, tak večer budou následovat diskuze s významnými hosty. Novinkou letošního ročníku jsou virtuální brýle, které divákům umožní vhled na konkrétní místa a situace. Zájemci se mohou 7. a 8. dubna zúčast-nit workshopu o tvorbě a zpracování filmového dokumentu.

Čtěte také: Plzeňská filharmonie zahraje hudbu Pána prstenů v Německu a Rakousku

Povedou ho dokumentaristé Jaroslav Kratochvíl a Zdeněk Chaloupka. Přihlásit se je možné do konce března na adrese info@mystreetfilms.cz.
Přehlídku doplňují tři výstavy. Jde o díla tří arabských karikaturistů, expozice fotografií Lidé na okraji o osudech lidí na okraji společnosti v různých koutech světa a dále výstava snímků z Afghánistánu.

Konat se také budou tři hudební akce. Slavnostní zahájení (3. dubna), na kterém bude promítnut finsko-bulharský snímek Dobrý pošťák, doplní koncert plzeňské formace Die Effekte. V sobotu 8. dub-na se koná večírek ve stylu oriental tech-house. Posled-ní festivalový den je na pro-gramu mejdan se skupinami Koki band a HBJMP, které nabídnou kombinaci gypsy music a rapu.

Základní vstupné činí 70, snížené 50 korun a na školní projekce 40 korun.