Při včerejší tiskové konferenci novinářům zanotovala skladbu s názvem Neklid. „Dnes bylo cílem zdůraznit tisíciletou tradici naší kultury. Proto jsem si vybrala jednu z největších klasik a na sebe jsem si vzala kimono,“ říká hudebnice, která se může pyšnit významným titulem velmistryně školy Miyagi. Podle svých slov má ale raději moderní muziku. Proto prý neodolá a na plzeňském recitálu předvede i skladby novější. „A na sobě budu mít moderní oblečení,“ dodává.

Že hra na koto není vůbec jednoduchá, bylo včera zřejmé. Chikako nástroj ladila a připravovala přes deset minut. Když se pak přenesl do vedlejší místnosti, kde na něj měla zahrát, bylo třeba jej ještě doladit.

Umělkyně se s tím ale vyrovnala výborně. Stejně jako s faktem, že na koto, které měla k dispozici, ještě předtím nehrála. Svůj nástroj totiž z Japonska nepřivezla.

Koto se vyrábí ze dřeva paulovníku, trsátka pak ze slonové kosti. Zvládnout nástroj znamená zvládnout dvě techniky, jimiž se rozeznívá, tedy drnkání a úhozy. „Koto kombinuje dva styly hry. Ze západního hlediska je to drnkací a zároveň kladívkový nástroj,“ vysvětluje.

Chikako zvládá brilantně všechny tradiční i soudobé techniky hry.

Zatímco ona se v České republice představí vůbec poprvé, Kifu Mitsuhashi, který ji doprovodí na flétnu shakuhachi už tu měl možnost hrát několikrát. „Poprvé jsem tu byl v sedmdesátých letech. V Praze jsem například v letech 1996 a 2001 koncertoval na Pražském jaru a před třemi lety také na Prague Shakuhachi Festivalu,“ sděloval slavný japonský muzikant. Na svém kontě má vystoupení v newyorské Carnegie Hall či v Berlínské opeře.

Ukázal také zápis, podle něhož se na japonskou flétnu hraje. Od toho evropského se lišil velmi výrazně.

Podle organizátorů akce si oba dva asijští umělci pochvalovali sál v Měšťanské besedě, kde se představení odehraje. „Říkali, že je podobný sálům u nich v Japonsku,“ dodává předseda Česko–japonské společnosti Robin Heřman.

Hudebníci nejprve zítra vystoupí v Praze, kde zakončí Měsíc japonské kultury, potom se vrátí na koncert do západočeské metropole. Tady zůstanou do neděle a pak odletí do své vlasti.