Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jana Vlčka inspirují výpravy do minulosti

Plzeň – Nemá rád anglické názvy výstav v českých galeriích, přesto jej použil. Plzeňský malíř Jan Vlček svou výstavu v Galerii města Plzně nazval Time Travel/His-torical Reenactment. Prý proto, že čeština nemá pro slovo reenactment vhodný ekvivalent.

29.4.2017
SDÍLEJ:

JAN VLČEK před plakátem na jeho výstavu v Galerii města Plzně. Výstava bude od 5. do 8. května přístupná zdarma. Končí 4. června.Foto: Deník / Josefová Hana

„Je možné použít slova znovuobjevení či znovuzažití,“ konstatuje Jan Vlček. Anglický název tak charakterizuje nejen vystavená díla, ale i životní styl Jana Vlčka. „Je to cesta časem, snaha, co nejvíce se přiblížit historii,“ říká o svých aktivitách Jan Vlček.

Výtvarník je totiž členem klubu vojenské historie Druhé pěší divize, což byla část americké armády, která osvobodila Plzeň v květnu 1945. Patří k těm, kdo se v autentickém oblečení a s dobovou technikou snaží zažít to, co vojáci před více než sedmdesáti lety. Tento jeho životní styl mu pak je inspirací v jeho tvorbě. Ve svých obrazech zpracovává válečná témata.

ZDARMA V DOBĚ SLAVNOSTÍ SVOBODY

Jan Vlček v Plzni své dílo prezentuje po dlouhých letech a asi vůbec poprvé v takovém rozsahu a reprezentativním výběru.
„Výstavu Jana Vlčka se nám podařilo skvěle načasovat na dobu, kdy se v Plzni konají Slavnosti svobody,“ připomíná ředitelka galerie Zuzana Motlová a dodává, že ve dnech Slavností svobody 5. – 8. května galerie umožní, aby si výstavu děl Jana Vlčka mohli návštěvníci prohlédnout zdarma.

KRAJINOMALBY, PORTRÉTY I HISTORICKÉ PŘEDMĚTY

Na výstavě je představován výběr z několika Vlčkových cyklů, na kterých pracuje i několik let. „K nejstarším vystaveným dílům patří obrazy ze souboru Krajina, která může explodovat, V tomto cyklu používá jednoduché piktogramy zbraní, jež mají symbolizovat historickou zkušenost i vybavenost současného světa vojenskou technikou,“ představuje část vystavených děl kurátorka Hana Šauerová.
V galerii jsou zastoupen také cyklus 'pyroobrazů'. „Na klasicky připravené podmalované plátno Jan Vlček aplikoval řízenou kresbu pomocí zápalné šňůry a střelného prachu,“ vysvětluje nezvyklý termín kurátorka.

K vidění je také soubor portrétů odbojářů. „Vytvářím je podle dobových fotografií, které je možné nalézt v archivech. Za každým portrétem je silný lidský příběh. Prvním ztvárněným byl Václav Morávek z legendární odbojové skupiny Tři králové,“ uvádí výtvarník. Mezi dalšími portrétovanými je např. Irena Bernášková, první žena popravená za okupace.

„Vlčkova umělecká reflexe nevychází z jeho přímé zkušenosti z válečného konfliktu, ale ze vzpomínek zprostředkovaných důsledným studiem moderní historie a celého válečného aparátu, který podrobně analyzuje jak po stránce formální, tak i etické a estetické,“ říká k tvorbě Jana Vlčka jeho kurátorka.

V podzemních výstavních prostorách Galerie města Plzně jsou pak k vidění časosběrné dokumenty z 'reenactmentových' umělcových aktivit i jeho sbírka válečných vyznamenání a drobných dobových předmětů.

PLZEŇSKÝ PATRIOT

Jan Vlček žije i tvoří v Plzni. „A taky ve svém rodném městě vychovám své děti – malé Plzeňáčky. A jsem za to rád. Plzeň má lidský rozměr i bohatou historii. Miluji to tady a nechtěl bych bydlet jinde,“ vyznává se.

Jan Vlček● narodil se v roce 1977 v Plzni
● vystudoval pražskou Akademii výtvarného umění (AVU). Prošel ateliérem Nových médií Veroniky Bromové a Intermediální školou Milana Knížáka.
● Jeho dílo je mimo jiné zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze i v Artotéce města Plzně, která vlastní dva obrazy z Vlčkova cyklu Pérák. Vlčkova díla zakoupila také Galerie Klatovy / Klenová,Nadace Jany a Milana Jelínkových i řada soukromých sběratelů
● Vytvořil reliéf pamětní desky posledního padlého amerického pilota na evropském bojišti – Virgila Paula Kirkhama, který byl sestřelen u Újezda nedaleko Trhanova. Deska byla odhalena v roce 2011
● Byl členem umělecké skupiny Zhotoven, s níž se však rozešel
● Od 2012 se věnuje postgraduálnímu studiu na AVU

DOPROVODNÝ PROGRAMvýstavy
Jan Wolfchen Vlček
Time Travel Historical Reenactment
5. – 8. května: Slavnosti svobody, vstup zdarma
7. května: volná neděle, tvořivá dílna pro děti a rodiče 13:00-18:00
vstup zdarma
26. května: Muzejní noc vstup zdarma
komentovaná prohlídka s autorem
otevřeno do 23:00
1. června: Jeden obraz výtvarná dílna ke Dni dětí
od 15 hod.
4. června: volná neděle, tvořivá dílna pro děti a rodiče 13:00-18:00
vstup zdarma

Autor: Hana Josefová

29.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení