Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Soukup vybíral dějiště pro 9 týdnů baroka

Plzeňsko – Festival 9 týdnů baroka se tento týden láme do své druhé poloviny a zároveň ohlašuje, že má před sebou jeden ze svých významných vrcholů. Dnes a zítra bude ve Světcích u Tachova uvedena korunovační opera.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Architekt Jan SoukupFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Festival představuje během třiašedesáti dnů stejný počet zajímavých barokních památek plzeňského regionu. Plzeňský architekt Jan Soukup je tím, kdo pro návštěvníky tyto skvosty vybral. Hlavní organizátor festivalu 9 týdnů baroka, jímž je společnost Plzeň 2015, nemohl ke spolupráci pozvat povolanějšího experta. Vždyť Jan Soukup se po celý svůj profesní život zabývá záchranou a rekonstrukcí nejen významných památkových objektů, ale i drobných památek. Z oněch třiašedesáti památkových objektů, v nichž se festival 9 týdnů baroka koná, se podílel na rekonstrukci nejméně poloviny.

V čem spočívá vaše spolupráce s festivalem 9 týdnů baroka.
Od společnosti Plzeň 2015 vzešel nápad, že baroko by mohlo být jedním z nosných témat řady kulturních akcí a zároveň by se aktivity spojené s Plzní jako Evropským hlavním městem kultury roku 2015 rozšířily do celého regionu. S nabídkou spolupráce mě oslovila Kateřina Melenová, manažerka projektu 9 týdnů baroka. Mým úkolem bylo nejen vytipovat zajímavá barokní místa, ale zároveň k nim připojit popis a uvést, co může návštěvníkům nabídnout a pro kterou z kulturních akcí je vhodné. Také jsem organizátorům poskytl své kontakty na vlastníky či správce objektů a s některými z nich jsem si o spoluúčasti na tomto festivalu povídal.

Komu patří památky, v nichž se 9 týdnů baroka koná? A byli vlastníci ochotni spolupracovat?
Spektrum vlastníků je široké. Řada památek patří státu. Některé jsou ve vlastnictví obcí, příkladem může být třeba Klášter Chotěšov nebo jízdárna ve Světcích. Mnoho kostelů pak samozřejmě vlastní církev. Minimum památek je ve vlastnictví soukromníků; např, dvůr Gigant u Stoda nebo statek Býkov. Většina oslovených vlastníků na spolupráci kývla, ale setkali jsme se i s odmítnutím.

Čím jsou barokní památky Plzeňského kraje pozoruhodné?
Pro barokní památky Plzeňského kraje, ale vlastně celých západních Čech, je typické, že zde nedominují šlechtické majetky. Třeba ve východních Čechách jsou veliké a významné barokní zámky, např. Rychnov nad Kněžnou, Opočno, Náchod… Ale u nás v západních Čechách výrazně převažují církevní stavby. Máme významné kláštery jako jsou Kladruby, Chotěšov, Plasy či Teplá. Právě díky klášterům máme v Plzeňském kraji řadu staveb vrcholného baroka, protože právě kláštery do naší oblasti přitáhly špičkové architekty té doby, jako byli Santini či Dientzenhoferové, a místní architekti se v konfrontaci s nimi nenechali zahanbit. Příkladem může být plzeňský rodák Jakub Auguston.

A vyhovují církevní barokní stavby dramaturgickému záměru festivalu 9 týdnů baroka?
Jistě, úplně skvěle. Vždyť je léto a to je nakloněné poutím. V našem kraji se vždy konaly slavné jakubské, anenské či mariánské poutě, které právě v době baroka krajem hýbaly, a proto tu je řada velkých poutních míst jako Přeštice, Klatovy nebo sv. Vavřineček u Domažlic. A právě k těmto poutním areálům se hodí dramaturgie festivalu, jež kromě koncertů nabízí také stylizované programy zahradních slavností či barokních nocí, které bývají zakončeny barokním ohňostrojem. Právě ten je pro návštěvníky velkým lákadlem. Je dobře, že se takové téma povedlo najít a že ukazuje všechny tváře oné doby.

Vy jste vybral nejen areály a objekty, které jsou turisty vyhledávané, např. klatovské katakomby nebo klášter Kladruby, ale i stavby, jež turisté rozhodně míjejí, třeba kostel v Nových Mitrovicích…
Ten je hrozně hezký. Je tak zvláštní, že se dlouho myslelo, že jej dělal Santini. Nejprve totiž byla postavena centrální kaple a teprve poté k ní byla přistavěna loď s věží, a proto tento kostel vypadá tak malebně. Leží mimo turistické trasy; vždyť do Nových Mitrovic nejezdí nikdo, kdo tam nemá co dělat. Chtěl jsem právě toto malebné místo ukázat i ostatním lidem. Myslím, že podobně si nikdo nevšímá kostela sv. Anny u Plané na Tachovsku, kam festival 9 týdnů baroka zavítal minulý týden.

Je jedním ze záměrů festivalu 9 týdnů baroka upozornit turisty z celé naší republiky a popřípadě i ze zahraničí na to, že plzeňské baroko může být zajímavým turistickým cílem?
To nesporně. V mnoha místech jsou právě akce, které se letos v rámci festivalu 9 týdnů baroka konají, prvními vlaštovkami. Lidé z celé republiky znají např.klášter Kladruby nebo klatovské katakomby, ale třeba kostel sv. Víta v Dobřanech, který přestavěl právě Jakub Auguston znají jenom místní. Podobný osud má i kostel ve Vejprnicích. Ten je skoro v Plzni, ale ani Plzeňané o něm nevědí. Je nádherně vyzdoben. Někdo si sice může myslet, že je až přezdobený, ale vše v něm má svůj řád. Sochy jsou dílem Lazara Widemanna, malířskou výzdobu vytvořil František Julius Lux. Kdyby nebylo festivalu, tak do těchto zajímavých objektů návštěvníci jen tak nezavítají.

Festival 9 týdnů baroka vstupuje do své druhé poloviny. Právě tento týden zavítal do oblasti Kladruby, Stříbro a Bezdružice. Co by si podle vás lidé neměli nechat ujít?
Světce u Tachova, a to nejen proto, že zde dnes a zítra bude uvedeno mimořádné představení korunovační opery Constanze e Fortezza (více v boxu). Jízdárna, v níž se opera odehraje, není sice barokní. Dokončena byla až v roce 1861. Nad jízdárnou jsou však velmi působivé zříceniny barokního klášterního kostela Čtrnácti svatých pomocníků. Tento pustnoucí kostel byl v polovině 19. století zabudován do stavby romantického zámku. Ten v roce 1910 vyhořel, poté byl nejspíše rozebrán na stavební materiál, a tak po něm zůstaly opět jen zdi onoho kostela, které se dnes tyčí nad rekonstruovanou jízdárnou. A navíc, pokud bude vedro, ve Světcích se návštěvníci rozhodně ochladí.

A další týden dorazí festival 9 týdnů baroka na Domažlicko. Co byste návštěvníkům doporučil navštívit v této oblasti?
Poutní kostel sv. Anny na vrchu Tanaberk, kam festival zavítá v pondělí 3. srpna. Tento impozantní chrám na kruhovém půdorysu je dílem stavitele Marcantonia Gilmettiho.

A v posledních třech týdnech se festival 9 týdnů baroka koná na Plasku, Manětínsku a Sušicku…
Tak třeba v Manětíně určitě stojí za to navštívit kostel sv. Barbory, kde 21. srpna uvede soubor Czech Ensemble Baroque oratorní skladbu Mesiáš Georga Friedricha Händela, nebo kostel sv. Jiří v Lukové (18. srpna), kde jsou umístěny sochy Jakuba Hadravy. A v Sušici je určitě zajímavá kaple Anděla Strážného. To je ona stavba, která se při cestě z Plzně na Šumovu tyčí na levé straně nad Sušicí. Určitě si mnoho lidí říká, že se tam někdy musí podívat…, tak teď k tomu mají příležitost.

Tak to byly vaše prázdninové tipy. A kam se vypravíte na dovolenou vy?
My už máme děti dospělé, takže pojedeme až v září. S manželkou jedeme na Maltu.

Vy strávíte dovolenou opalováním u moře?
To určitě ne. Vydržím ležet u moře půl hodiny, pak se zase budu procházet po památkách. Na Maltě bylo hlavní sídlo maltézských rytířů a zůstaly tam po nich památky a jsou tam i megalitické hrobky, takže si určitě budu mít co prohlížet.

Korunovační opera Costanza e Fortezza
Soubor Musica Florea pod vedením dirigenta Marka Štryncla v režii Tomáše Surého uvede dnes a zítra v unikátní Windischgrätzově jízdárně ve Světcích u Tachova obnovenou světovou premiéru barokní korunovační opery J. J. Fuxe s názvem Costanza e Fortezza (Stálost a síla) v historicky věrné replice barokního divadla Florea Theatrum. Diváci tak uvidí výjimečné představení barokní doby v Čechách, o jehož inscenování se od počátku 20. století snažilo neúspěšně několik hudebníků, poprvé od jeho prvního provedení v roce 1723. Tehdy byla tato opera uvedena u příležitosti korunovace habsburského císaře Karla VI. na českého krále v Praze a byla bezesporu největší českou barokní světskou slavností. Ve Světcích vystoupí osm desítek umělců; pěvců, instrumentalistů, tanečníků i sboristů.
Zajištěna je kyvadlová doprava z Tachova i Plzně. Barokní autobus pojede dnes i zítra v časech: 18:00, 18:20 a 18:40 hod. z Tachova k Deltě se zastávkou v parku u bývalého letního kina. Z Plzně vyjede pouze dnes v 17:10 hod. od Meeting Pointu na náměstí Republiky.

Autor: Hana Josefová

31.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení