Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Ježek: Snažíme se udržet tradici

Loket - V sobotu 12. července začíná Loketské kulturní léto, nabídne Nedbalovu Polskou krev a Dvořákovu Rusalku.

11.7.2014
SDÍLEJ:

Pěvec a producent Loketského kulturního léta Jan JežekFoto: Pavel Křivánek

Jan Ježek
• rodák ze Sokolova
• v roce 1980 absolvoval hudebně-dramatické oddělení Státní konzervatoře v Praze
• už jako student se stal sólistou operetního souboru Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni a v letech 1997 – 2000 byl uměleckým šéfem Souboru operety a muzikálu DJKT.
• v roce 1991 se úspěšně zúčastnil konkurzu do opery pražského Národního divadla a po rozdělení souborů se stal sólistou Státní opery Praha. Během angažmá na této scéně se představil v desítkách rolí
• hostoval mimo jiné ve Francii, Německu, Rakousku, Holandsku, Norsku, Japonsku či Itálii
• v oboru opereta – muzikál obdržel v roce 1999 prestižní Cenu Thálie
• jeho agentura JAN Production pořádá mimo jiné Loketské kulturní léto od roku 1999. Dosud zde uvedla např. opery Rusalka, Kouzelná flétna, Nabucco, Carmen, Rigoletto, Evžen Oněgin, Don Giovanni, Prodaná nevěsta či Aida
• Loketské kulturní léto obdrželo několik ocenění: v roce 2004 Cenu Karlovarského kraje za obnovení provozu přírodního divadla v Lokti, v roce 2007 ocenění Jednoty hudebního divadla ČR za Nejlepší operní projekt roku,
v roce 2008 opět získalo Cenu Karlovarského kraje za dlouholetou spolupráci a rozvoj kultury a v roce 2011 Řád zlatého vavřínu – Cenu Hospodářské komory ČR – za propagaci a rozvoj kultury 

Amfiteátr pod loketským hradem po dvou letech opět ožije operní i operetní hudbou. V sobotu 12. července zde začíná 13. ročník Loketského kulturního léta. Tento festival založil a organizuje pěvec Jan Ježek.

Loketské kulturní léto vstupuje do svého třináctého ročníku. Překvapuje vás, že tento festival zaměřený na operní hudbu se stal v západních Čechách už vlastně tradicí?
To mě nepřekvapuje. Spíše mě překvapuje, že se neudržel v rozsahu, který měl v předcházejících ročnících. Dělali jsme během léta až šest představení a k tomu i několik koncertů či recitálů v kostele nebo na nádvoří hradu. Nechyběly ani výstavy. Očekával jsem větší podporu ze strany města Lokte. V městech, kde se podobné festivaly konají, je podpora nejen v tom, že město zdarma pronajme prostory, kde se festival koná, ale takovouto akci podpoří i finančním příspěvkem. Zájem umělců vystupovat v Lokti je enormní, vždyť, kde jinde najdou možnost hrát a zpívat v tak působivé scenérii.

Loketský amfiteátr prošel rekonstrukcí…
Amfiteátr patří městu Loket. To získalo v minulých letech z evropských fondů zhruba osmatřicetimilionovou dotaci i díky našemu festivalu. Už je hotové zázemí pro účinkující i diváky. Obojí se povedlo. V loňském roce město zafinancovalo nová sedadla. Ta se dokonale povedla, ale letošní rekonstrukce jeviště pro nás nedopadla dobře. Vznikl paskvil, který je pro potřeby operních i divadelních představení naprosto nevyhovující, proto se muselo ještě tento týden těsně před zahájením festivalu přistoupit k několika provizorním zásahům.

A co se stalo, že Loketské kulturní léto není v takovém rozsahu, v jakém byste si jej přál mít?
Po roce 2008, tedy v době, kdy nastala ekonomická krize, jsme přišli o hlavní sponzory. Operní festival není možné pokrýt jen ze vstupného. Loni jsme jej kvůli nedostatku financí pořádat nemohli, ale stále se Loketské kulturní léto snažíme udržet při životě a jeho tradici nepřerušit, a tak letos do Lokte přivezeme dvě představení. Dík, že se to povedlo patří všem sponzorům i mediálním partnerům, k nimž patří váš Deník, Český rozhlas Plzeň a TV ZAK.

Proč jste se vůbec do pořádání Loketského kulturního léta v roce 1999 pustil?
Když jsem nastoupil do plzeňského angažmá před šestatřiceti lety, byl jsem tehdy občanem Lokte. Stál jsem na ruinách amfiteátru, hledištěm i jevištěm prorůstaly obrovské stromy, a já si odpřísáhl, že do tohoto prostoru divadlo vrátím. Začal jsem zkoumat v análech i si povídat s pamětníky. Takže jsem se dozvěděl, že loketský amfiteátr byl v roce 1949 otevřen Dvořákovou Rusalkou. Podařilo se mi přesvědčit tehdejšího loketského starostu Jana Hadravu, že by se amfiteátr měl oživit. Město přivedlo do areálu elektřinu, osadilo hlediště novými sedadly a udělalo i nové dřevěné jeviště, takže se mohlo začít hrát. V roce 1999 padesát let po otevření loketského amfiteátru zde opět zněla Rusalka a v dalších letech pak i jiné opery, např.: Aida, Carmen, Nabucco, Rigoletto či Kouzelná flétna.

Na co se tedy mohou letos divadelní fanoušci těšit?
Už tuto sobotu 12. července od 21 hodin se bude v loketském amfiteátru hrát opereta Polská krev Oskara Nedbala.

Tu jste vy režíroval…
Ano. Nastudoval jsem ji pro Divadlo J. K. Tyla v Plzni a díky vstřícnosti a podpoře plzeňské scény toto představení uvedeme v Lokti. Převážet budeme kulisy i kostýmy. V hlavních rolích se objeví Radka Sehnoutková jako Helena, Dalibor Tolaš v roli jejího otce statkáře Zaremby, Josef Moravec jako Hrabě Baraňski, Tomáš Kořínek jako Popiel, Vandou bude Barbora Polášková, Jadwigu hraje a zpívá Hana Spinetová – Sýkorová. Dirigovat bude Pavel Kantořík. Vystoupí také sbor opery i balet plzeňského divadla. Polská krev je nejnavštěvovanějším plzeňským titulem minulého roku i nejhranější českou operetou vůbec. V Divadle J. K. Tyla byla tato inscenace v roce 2013 nastudována ke stému výročí prvního českého uvedení Polské krve. Já jsem v archivech objevil, že se 21. června roku 1914, hrála v Křimicích na zámku pod širým nebem. Týden nato byl spáchán atentát na Ferdinanda d´Este, a tak další křimické představení Polské krve bylo zrušeno. Takže mi ji vlastně dáváme ke stému výročí uvedení pod širým nebem.

A o týden později, 19. července, se bude v Lokti hrát Rusalka…
Rusalku uvádíme každoročně. Je to inscenace ušitá přímo na míru loketskému amfiteátru a uvádíme ji od prvního ročníku. Režíroval ji Martin Otava, který bude od září šéfovat Divadlu J. K. Tyla. V Rusalce i letos budou vystupovat přední sólisté opery Národního divadla v Praze. Titulní roli Rusalky ke svému životnímu jubileu zazpívá Helena Kaupová, Vodníka Luděk Vele, Prince Tomáš Černý, Cizí kněžnu Jitka Svobodová, kterou si mnozí Plzeňané pamatují z jejího působení v plzeňské opeře, a v roli Ježibaby se objeví Lenka Šmídová. Orchestr bude dirigovat Jan Chalupecký. Balet i sbor budou složeny ze členů sborů a baletů Divadla J. K. Tyla v Plzni a Národního divadla v Praze.

A kde je možné zakoupit vstupenky na Loketské kulturní léto?
Vstupenky je možné koupit on-line prostřednictvím webových stránek naší Umělecké agentury JAN Production: www.janproduction.cz. Dále jsou vstupenky prodávány v pokladně Divadla J. K. Tyla v Plzni v Sedláčkově ulici, v Infocentru na plzeňském nám. Republiky a také na všech pobočkách CK Čedok a Firo Tour v ČR.

A máte už plány na příští rok?
Ale ano, už plánujeme, co bychom mohli v Lokti uvést v příštích letech. Rádi bychom připravili nové nastudování Rusalky, přivezli operu La traviata a třeba také muzikál Bídníci…

Autor: Hana Josefová

11.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Vendelín Budil

Divadelník Budil má výročí

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Plzeň - Skupinu Kabát  měli lidé možnost vidět ve středu v obchodním centru Plzeň Plaza, kde členové nejznámější české rockové kapely rozdávali podpisy v rámci své autogramiády.

Podcenit Lugano? Ani náhodou, říká Zeman

Lugano – Ve švýcarské lize oblékal v sezoně 2015/2016 dres FC Sion a teď se do země helvétského kříže záložník Martin Zeman vrací, aby tu v barvách Viktorie svedl boj o body v Evropské lize.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení