Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakub Hora povede Divadlo Alfa

Devětatřicetiletý Jakub Hora se 1. ledna 2015 ujme funkce ředitele Divadla Alfa. Na tento post k 31. prosinci 2014 rezignuje Tomáš Froyda, který Divadlo Alfa vedl osm let a nyní bude působit jako vedoucí oddělení vnějších vztahů Národního divadla Praha.

3.1.2015
SDÍLEJ:

Jakub HoraFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jakuba Horu jako Froydova nástupce vybrala před letními prázdninami odborná komise z celkem čtyř uchazečů a její verdikt jednomyslně odhlasovala rada města Plzně.

Proč jste se do tohoto výběrového řízení přihlásil?
Divadlo Alfa je skvělé a jeho umělecký šéf – režisér Tomáš Dvořák – je jeden z nejlepších tvůrců české loutkářské scény.

Komise uvedla, že jste jako jediný z přihlášených měl zkušenost s divadelním provozem…
V Naivním divadle v Liberci jsem vedl obchodní oddělení a propagaci, částečně jsem měl na starosti i produkci. Naivní divadlo a plzeňská Alfa mají velmi podobný systém práce, a to je pro mě velkou výhodou. Navíc s tvorbou Divadla Alfa i s jeho členy jsem se setkával řadu let na festivalech i na liberecké půdě, protože plzeňský autorský tým kolem Tomáše Dvořáka byl v Liberci pravidelným hostem.

Můžete představit svůj program pro Divadlo Alfa, který jste předkládal výběrové komisi?
Divadlo Alfa směřuje dlouhodobě správným směrem, a tak to mám jako nový ředitel jednodušší. Myslím, že umělecké směřování se nedá zařadit do škatulek a popsat v několika větách do médií. Každá inscenace v sobě nese spojení unikátních prvků a nápadů. Má mnoho složek od textu, přes obraz a výtvarno, hudbu a herecký projev, až k finálnímu divadelnímu tvaru. Mám za to, že vytvořit a udržet podmínky pro takovou líheň a laboratoř nápadů je základním posláním ředitele. Já osobně mám velmi rád humor, nadsázku, obrazotvornost, fantazii – tedy tento směr bych v Alfě preferoval.

Seznámil jste se s provozem Divadla Alfa? Jak jej hodnotíte a plánujete nějaké změny?
I když znám provoz loutkového divadla z Liberce, myslím, že jako nováček budu nějaký čas na orientaci v provozu ještě potřebovat. Samozřejmě, že jsem o Divadle Alfa a jeho provozu i umělecké směrování mluvil s Tomášem Froydou, poradil mi a stále jsme ve spojení, za což mu patří můj dík. Žádné zásadní změny neplánuji, spíše trvalý rozvoj. Divadlo Alfa má zavedený produkční model; ve všední dny uvádí dvě dopolední školní představení, v sobotu jsou na programu dvě představení pro veřejnost a několikrát do roka uvádí jedinečné divadelní kusy hostujících českých divadel.

Budete nějak rozšiřovat či měnit tým pracovníků a spolupracovníků Divadla Alfa?
Současný tým je základním kamenem Divadla Alfa. Během roku divadlo připraví čtyři až pět nových inscenací, přičemž tři vychází z tvorby domácího týmu a dvě připravuje hostující režisér. To nejspíše tak zůstane. V následujících pěti letech však projde soubor Divadla Alfa určitou generační proměnou, a do divadla tak přijde několik nových osobností.

Bude pro Alfu rok 2015, vzhledem k tomu, že se Plzeň pyšní titulem Evropské hlavní město kultury, nějak specifický?
Velmi. Spojujícím prvkem tvorby Divadla Alfa a Plzně 2015 bude humor, nadsázka a imaginace. Alfa spolupracuje na slavnostním zahájení. Připravíme nové inscenace – první jarní premiéru chystá Jakub Vašíček; představení Spadla klec bude inspirované klasickou českou parodií na detektivky a odehraje se na plzeňských Borech. Tomáš Dvořák pak připravuje inscenaci Ch-Cha-Cha, která vychází z principu němého filmu. Na podzim se po mnoha letech vrátí na divadelní prkna jeden z nejlepších českých tvůrců animovaného filmu Jiří Barta. Závěr roku bude ve znamení jedné z nejlepších her pro děti –text Ivy Peřinové Kolíbá se velryba připraví opět Tomáš Dvořák. A s Plzní 2015 spolupracujeme na dvou koprodukčních projektech – na české verzi představení Matěje Formana Aladin a připravujeme také Krále Ubu.

Vy sám se v Plzni příští rok neuvedete pouze jako nový ředitel Divadla Alfa. Podílel jste se také na přípravě multimediální výstavy Ateliér Jiřího Trnky, jež bude zahájena vernisáží 16. ledna.
Jsem výkonným producentem této výstavy. Vzhledem k rozsahu Trnkovy tvorby půjde o rozsáhlou expozici zahrnující Trnkovo dílo z oblasti malířství, sochařství, loutkového divadla, animovaného filmu, ilustrace, scénografie, grafiky a dalších oborů. V rámci výstavy vznikají tři nové filmy, kompletně přepisujeme Trnkovo filmové dílo do digitálních formátů či připravujeme interaktivní repliky jeho ateliérů…

Váš záběr je hodně široký…
Měl jsem to štěstí, že se mi podařilo připravit či spolupracovat na několika vysoce uměleckých projektech, jedním z nich bylo např. vydání knihy o práci Jurije Norštejna v roce 2013. Výstava Jiřího Trnky je v tomto směru jedním z nejzajímavějších počinů, kterých jsem se kdy účastnil. Každá taková zkušenost je pro člověka neuvěřitelným obohacením, kdy se může dotknout práce skutečných mistrů. Do budoucna pak přináší určité sebeuvědomění, pokoru a posiluje vůli kopat za opravdové umělecké počiny, ať už vznikají ve sklepě, ateliéru, na jevišti, v městě kultury nebo kdekoliv jinde.

Autor: Hana Josefová

3.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Vánoční strom na náměstí Republiky v Plzni

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Výstava Metamorfózy v DEPO2015

Plzeň – Irene Fritz je předsedkyní uměleckého spolku Oberpfälzer Kunst-verein z německého města Weiden a moc se jí zalíbil industriální prostor plzeňského areálu DEPO2015. Z její iniciativy vznikla společná česko-německá výstava, která je od 5. října k vidění právě ve výstavních prostorách DEPO2015.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení