VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hmyz je společenský, ukazuje výstava

Plzeň – Na výstavě bzučí čmeláci a mezi listy se lehce chvějí pakobylky a lupenitky.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Romana Němečková se živou pakobylkou a lupenitkouFoto: Deník / Josefová Hana

Kromě toho však návštěvník Západočeského muzea (ZČM) v Plzni uvidí velkoformátové fotky nejrůznějších druhů hmyzu, model termitiště a spoustu informací o tom, jak se jednotlivé druhy hmyzu starají o potomstvo, o zajištění potravy, o stavbu obydlí, o ochranu před nebezpečím.

Nová výstava v hlavní budově ZČM v Kopeckého sadech je putovní. Připravilo ji už v roce 2013 Muzeum Vysočiny Jihlava a od té doby cestuje po republice. V Plzni zůstane do 28. květ-na. „Hmyz je nejrozšířenější skupinou živočichů na Zemi,“ připomíná entomolog ZČM Ivo Těťál. „Jsou známy dva miliony druhů hmyzu a předpokládá se, že stejný počet druhů je zatím vědci nepopsaný,“ dodává entomolog a upozorňuje, že hmyz dokáže vytvářet vysoce organizovaná a strukturovaná společenství.

Odborníci hovoří o tak zvané eusocialitě, jejímiž znaky jsou spolupráce při výchově potomstva, rozdělení na pohlavní, tedy rozmnožující se, a nepohlavní, tedy pracující, jedince, i soužití několika generací.

TERMITI
Velká část výstavy je věnována termitům, kteří obývají Zemi již od druhohor a jsou pravděpodobně nejstarším sociálním hmyzem na světě. I když jsou někdy nazýváni 'bílými mravenci', mají s nimi jen málo společného, více příbuzní jsou švábům. Návštěvník se na výstavě dozví, že jsou organizováni do kast, že královna může termitišti vládnout až padesát let, ale dělníci a vojáci žijí jen několik měsíců, i to, že termiti dokáží pěstovat houby velké jako žampiony.

VOSY
Z druhů, s nimiž se běžně setkáváme na území naší republiky, patří k těm nejorganizovanějším vosy. „Ty vytvářejí vysoce organizovaná společenství čítající až tisíc jedinců,“ připomíná Ivo Těťál a ukazuje na jeden vystavený exponát, jímž je ohromné, zhruba půlmetrové vosí hnízdo nalezené na půdě jedné chaty. „Kdyby ho návštěvník potěžkal, byl by překvapený, jak je lehoučké. Vosy hnízdo staví z celulózy, kterou si vyrábějí tím, že nažvýkají dřevo. A každý rok staví hnízdo nové,“ vysvětluje.

ČMELÁCI
Vosy patří ke skupině blanokřídlých, stejně jako čmeláci. A právě jejich život mohou návštěvníci pozorovat v 'přímém přenosu'. Živí čmeláci stavějí hnízdo okolo královny a během výstavy se líhnou nové kusy. „Návštěvník vlastně může vidět, co se u něj na zahradě nachází pod trávou,“ upozorňuje Romana Němečková, mluvčí muzea, a Ivo Těťál dodává, že čmeláčí hnízda jsou nyní velmi žádaným artiklem: „Ubývá včelstev, a tak čmeláci jsou vyhledávanými opilovači. Jejich chovem se zabývá Výzkumný ústav pícninářský z Troubska u Brna a pro letošní rok už mají vyprodáno,. Čmeláky kupují zahrádkáři i zemědělci.“

PRO DĚTI
Organizátoři pamatovali na to, že na výstavu budou chodit rodiny s dětmi nebo školáci. Školním návštěvám jsou určeny pracovní listy. Děti, které přijdou s dospělými, si mohou, zatím co si jejich rodiče či prarodiče budou číst zajímavosti ze života hmyzu, zkusit v dětském koutku kostým čmeláka, vyzkoušet své vědomosti prostřednictvím zábavného kvízu nebo složit puzzle.

Muzejní noc Nejen výstavu Společenský život hmyzu si těsně před jejím ukončením mohou zájemci o jedné květnové noci prohlédnout zdarma. Možnost projít si výstavy a expozice nabízí Muzejní noc, která se koná v pátek 26. května. Kromě volného vstupu do Západočeského muzea v Plzni se návštěvníci mohou těšit na žánrově pestrá hudební vystoupení, komentované prohlídky muzejní knihovny, ukázky práce oddělení paleobiodiverzity i na stále oblíbenější tvůrčí dílny.

Autor: Hana Josefová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Plzeň půjčí Paříži Ukřižovaného

Režisér do titulních rolí obsadil Andreu Mohylovou a Petra Konáše (oba na snímku)

Kazimír a Karolína ve Velkém divadle

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Plzeň - Muž skončil na urgentním příjmu fakultní nemocnice.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Plzeň – Gastronomii si Lukáš Tatar zamiloval už od dětství.

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT