„Nečekejte v mém dokumentu žádnou studii Haydnovy hudební kvality ani nově objevené drobnosti v jeho životě,“ varuje světoznámý český mim Ctibor Turba všechny, které zajímá jeho film o slavném skladateli. Premiéra snímku zahájí tuto sobotu Haydnův týden, pořádaný na zámcích v Dolní Lukavici a Nebílovech na Plzeňsku k 200. výročí Haydnova úmrtí.

Dokumentární film, který bude uveden v běžně nepřístupných prostorách dolnolukavického zámku, zhlédnou ctitelé Josepha Haydna a Ctibora Turby 30. května v netradiční době – od 23 hodin. Snímek vznikl v dramaturgii, režii i produkci českého mistra pantomimy, kterého zná veřejnost jako protagonistu Divadla Alfred ve dvoře či jako iniciátora tzv. Studia Kaple v Nečtinech u Plzně. „Co já mám, proboha, společného s Haydnem?“ ptá se autor filmu udiveně, i když jeho tvorba je vždy zárukou hodnotného díla. Videodokument s prostým pojmenováním Haydn připomíná komponistovu smrt ve věku 77 let 31. května 1809 ve Vídni i jeho spojení se zámkem v Dolní Lukavici, kde v období mezi roky 1757 až 1761 působil jako kapelník hraběte Morzina. „V době, kdy jsem učil na Dimitriho mimické škole, žil jsem v malé ticinské vesnici Golino. Ve stejné obci žije klavírista a improvizátor Caspar Guyer starší, na severní straně mechem zarostlý člověk s ostrým sarkastickým vtipem, beznadějný samotář, který hraje od studií na konzervatoři Haydna,“ říká profesor Turba o jedné ze svých inspirací. „Videodokument s hranými rekonstrukcemi bývalého života na dolnolukavickém zámku má tři kapitoly,“ doplňuje David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni. „V jedné švýcarský klavírista interpretuje svoje pojetí Haydnových sonát, ve druhé prolíná současný stav zámku s představami minulých časů a v poslední je vystavěn fiktivní koncert pro ducha skladatele, kterého stále v prostorách zámku můžeme vnímat,“ upřesňuje.

Přesně v Haydnův úmrtní den – 31. května – se rozezní od 13 hodin zámeckou kaplí sv. Jana Nepomuckého v Dolní Lukavici koncert přenášený rozhlasem do celoevropské sítě. Skladatelovy písně a sonáty v podání sopranistky Ireny Troupové a klavíristky Petry Matějové tak potěší i posluchače ve Velké Británii, Nizozemsku, Švédsku, Finsku, Španělsku, Portugalsku, ale třeba i na Islandu.

Haydnův týden na Plzeňsku pak uzavře neděle 7. června. Opět v dolnolukavické zámecké kapli bude od 18 hodin číst ze své knihy Esterházyho lokaj čtyřiašedesátiletý slovenský spisovatel a publicista Dušan Šimko, žijící od roku 1968 ve Švýcarsku. Dílo, které představí, je věnováno Haydnovi už podle názvu, neboť skladatel působil později ve službách rodu Esterházy. Kromě autorského čtení se návštěvníci stanou svědky slavnostního zahájení výstavy malíře Josefa Mžyka, který nabídne k vidění soubor svých obrazů a ilustrací k Šimkově knize. Prohlížet si je budeme ve čtyřech renesan– čních sálech nedalekého zámku v Nebílovech až do 29. června.

Vrcholem oslav jednoho z největších komponistů všech dob k 200. výročí jeho skonu budou v západních Čechách Haydnovy hudební slavnosti. Uskuteční se již posedmnácté tradičně na jižním Plzeňsku – letos v pozdně letním termínu od 10. do 19. září.