Názvem autorka zároveň vtipně připomíná, že knihu vydalo před letošními Vánocemi nakladatelství Granát z Horní Břízy. A jelikož jedno z nejstarších vydavatelství na Plzeňsku oslavilo v srpnu už dvacet let, přidala spisovatelka na konec pohádku O granátu.

„Na nástupišti autobusového nádraží v Praze na Florenci, označeném tabulí Praha – Vrchlabí – Špindlerův Mlýn, jsem se přiřadila k houfku čekajících,“ začíná autorka své vyprávění. Jde vlastně o její letmou autobiografii, jak se jí stal domovem kraj v podhůří Krkonoš. A že má na co vzpomínat! Vždyť letos 8. srpna slavila doma ve Vrchlabí osmdesáté osmé narozeniny. „Knížka je vyznáním spisovatelky, která se na svých cestách běžně potkává s pohádkou,“ říká nakladatel Jaroslav Hák.

Granát z Horní Břízy tak vydal už třetí knihu Marie Kubátové – po Třech šupinách vánočního kapra a Kolednickém uzlíčku. Nové vyprávění půvabně dotvářejí dvě původní ilustrace Adolfa Borna, který pro nakladatelství Granát ozdobil svými poetickými obrázky už několik titulů. Jaroslav Hák může být právem hrdý také na jedinečnou řadu knih Františka Nepila. Těch vydal celou desítku a jako u všech dalších autorů kladl důraz i na výtvarnou stránku. Za dvacet let spolupracoval s tak významnými výtvarníky, jako jsou – vedle Adolfa Borna – například Ota Janeček, Ludmila Jiřincová, Karel Franta, Miloslav Jágr, Vladimír Renčín, Iva Hüttnerová, Eugen Sopko, z plzeňských ilustrátorů nedá dopustit na Marii Lacigovou. „Vydávám titulů raději poměrně málo, abych se mohl snažit jim vtisknout tvář nejen klasické beletrie, ale alespoň trochu i charakter bibliofilie,“ shrnuje stručně Jaroslav Hák. A zve ke čtení nové knížky Marie Kubátové. Jejímu vypravěčskému kouzlu podlehnete záhy: „Ba byla mlha, o jaké se říká na horách: kocour by se nepropad. A pak z té mlhy vystoupila chalupa, z komína se kouřilo a vstříc se neslo teplo a vůně…“