Za mimořádný počin ji dostaly pěvkyně Soňa Hanzlíčková Borková a fotografka a výtvarnice Markéta Tichá, za celoživotní dílo výtvarník a scénograf Ivan Nesveda. Společností přátelskou umění a kultuře je Hudební nadace Karla Pexidra a událostí roku projekt Zúročení od centra Johan.

Ceny předala laureátům na slavnostním večeru ve středu 16. září 2020 v Měšťanské besedě náměstkyně primátora pro oblast kultury, památkové péče a sociálních věcí Eliška Bartáková.

Laureáti si ceny převzali osobně s výjimkou nemocného Ivana Nesvedy, za nějž ji přebral ředitel Divadla Alfa Jakub Hora.

„Blahopřeji ze srdce všem oceněným. Nacházíme se v době zahájení nové kulturní sezony, která je zcela jiná oproti předchozím. Kultura nyní čelí novým výzvám a omezením v souvislosti s koronavirovou pandemií. Pevně věřím, že se podaří toto současné nelehké období překonat. Plzeň a kultura k sobě neodmyslitelně patří. Díky bohaté historické kulturní tradici a současným uměleckým aktivitám bylo a je vytvářeno kulturní prostředí přesahující hranice našeho města. Děkuji všem, kteří je v našem krásném městě utvářejí a pomáhají udržet,“ řekla náměstkyně primátora Eliška Bartáková.

Přehled oceněných:

Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let: fotografka a výtvarnice Markéta Tichá za kurátorství výstavy Post-Generation, kolektivní výstavy nejmladší výtvarné generace, která se uskutečnila jako součást projektu Zúročení 2019.

Cena za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let: pěvkyně Soňa Hanzlíčková Borková za roli Elisabeth ve stejnojmenném muzikálu Divadla J. K. Tyla.

Cena za celoživotní dílo (síň slávy): Ivan Nesveda, jeden k nejuznávanějších výtvarníků a scénografů českého loutkového divadla. Jeho profesní život je od mládí spojen s Plzní a Divadlem ALFA.

Cena Společnost přátelská umění a kultuře / Mecenáš(ka) plzeňské kultury: Hudební nadace Karla Pexidra za dlouhodobou podporu kulturního dění, zejména finanční.

Cena za významnou kulturní událost roku: zapsaný ústav Johan za projekt Zúročení, kulturní akci v budově bývalého sídlo Krajského výboru Komunistické strany Československa na Americké ulici v Plzni, kdy byla výjimečně otevřena veřejnosti v rámci oslav 30. výročí od sametové revoluce.