Pětatřicátý ročník, který 28. září zakončilo slavnostní vyhlášení vítězů na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, přinesl během šesti dnů více než 100 projekcí, několik premiér a předpremiér.

„Oceňujeme schopnost zachytit obavy, pokrytectví a absurditu lidského soužití v mikrovesmíru malé české vesnice. Tragikomedie, které se prostřednictvím nesčetných rozpoznatelných a přitom specifických postav daří kombinovat groteskní vyprávění se společenskou kritikou, aniž by chtěla být výchovná nebo moralistická. Nádherný příklad společenské satiry, která nám nastavuje zrcadlo, skromně provokuje a baví,“ uvedla porota ve svém hodnocení vítězného snímku režiséra Adama Kolomana Rybanského.

Intervenční kardiolog Jan Pešek na snímku zleva s přednostou kardiologické kliniky Richardem Rokytou.
Umělá chlopeň ze živočišných tkání a z ocele zachraňuje

Mottem letošního ročníku bylo “Slavíme český film”. Ve festivalové znělce Ester Geislerová a Petr Vančura prezentovali jakousi magickou krabici, která byla koncentrovaným obsahem a energií celého festivalu. Krabice měla důležitou roli celý týden. Přímo v ní proběhlo zahájení, z ní se předávaly i festivalové ceny. A krabice s podpisy hvězdných hostů byla na slavnostním zakončení vydražena. Výtěžek z dražby byl věnován laureátovi Zlatého ledňáčka za nejlepší studentský krátkometrážní film.

Zlatý ledňáček 2022.Zlatý ledňáček 2022.Zdroj: Finále Plzeň

Festival se těšil velkému diváckému zájmu, o čemž svědčí několik vyprodaných představení. Celkem přišlo více než 14 800 diváků, organizátoři zaznamenali vyšší zájem o festivalové akreditace, kterých se letos prodalo o 40 % více než loni.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na festivalu podíleli a také všem našim fanouškům a návštěvníkům, bez kterých by festival nikdy nebyl uvedla Eva Veruňková Košařová, ředitelka filmového festivalu Finále Plzeň. Příští ročník se uskuteční od 22. do 27. září 2023.

Filmy oceněné na Finále Plzeň

Zlatý ledňáček mezinárodní poroty: nejlepší celovečerní film Kdyby radši hořelo, nejlepší dokumentární film Jak jsem se stala partyzánkou, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba TBH, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie Podezření, studentský krátkometrážní film Máma má vždycky pravdu.

Ceny studentské poroty ZČU: nejlepší celovečerní film Hranice lásky, nejlepší dokumentární film Nebe, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba TBH, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie Podezření.