„Připravili jsme dvě archivní sekce, jejichž prostřednictvím připomeneme dvě významná výročí,“ informuje ředitelka s tím, že Kinoautomat bude uveden 21. dubna v Plzeňském Prazdroji v rámci sekce Pocta Miroslavu Horníčkovi; připomene, že letos uplyne 100 let od doby, kdy se tento herec a spisovatel v Plzni narodil. Kinoautomat je slavný interaktivní filmový pořad, jehož autorem je Radúz Činčera a Miroslav Horníček v něm ztvárnil nešikovného pana Nováka. Diváci mohli při promítání filmu hlasováním vybírat vždy ze dvou variant, kam se děj bude ubírat. Uveden byl v Montrealu v roce 1967 na výstavě Expo. Sklidil mimořádný úspěch. Kinoautomat byl restaurován a někdy je uváděn v Praze či Brně. V Plzni však nikdy promítán nebyl. V Plzeňském Prazdroji diváky dějem provede herec Josef Polášek.

Miroslava Horníčka na Finále připomenou také neznámé dokumenty O Plzni převážně vážně i nevážně, jež na počátku 90. let minulého století natočil s hercem Jiřím Samkem, a snímek Lidé za kamerou.

Druhé výročí, které Finále připomene, je 100 let vzniku Československa. Zdarma budou ve Smetanových sadech uváděny němé filmy Extase a Svatý Václav. V Měšťanské besedě se pak promítne snímek Bílá nemoc. Významným bodem doprovodného programu je koncert Pražského filmového orchestru, v němž šedesátku instrumentalistů doplní šedesát členů pěveckého sboru. Na koncert konaný 22. dubna se už také prodávají vstupenky.

Festival Finále už představil část svého programu

Filmy vybrané do hlavní soutěžní části zatím organizátoři festivalu Finále Plzeň, jimiž je od roku 2016 společnost Film Servis Plzeň, nepředstavili. Plzeň – Filmy vybrané do hlavní soutěžní části zatím organizátoři festivalu Finále Plzeň, jimiž je od roku 2016 společnost Film Servis Plzeň, nepředstavili.  Jisté však je že české a slovenské filmy budou od 19. do 24. dubna o Zlatého ledňáčka soutěžit v tradičních kategoriích celovečerní hrané a animované tvorby, dokumentárních i televizních filmů. Letos přibude i nová soutěžní kategorie filmů studentských. Do soutěže se přihlásilo sto dvanáct snímků, organizátoři jich vybrali jednapadesát.  „Letos se festival bude konat v Měšťanské besedě, DEPO2015, Papírně, Plzeňském Prazdroji, Anděl Café, Regner Café i v sadech před Měšťanskou besedou,“ vyjmenovává ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.  Finále zatím zveřejnilo část doprovodného programu. Na začátku dubna bude připraven kompletní program a zahájen prodej vstupenek na všechny projekce.  K doprovodnému programu patří např. večeře inspirovaná českými filmy  v Papírně 19. dubna, o den později bude v Kopeckého sadech uveden slavný film Gustava Machatého Extase, při němž bude divákům pouštěna do sluchátek hudba vytvořená DJem speciálně pro tuto projekci. Druhou projekcí tak zvaného silent kina v Kopeckého sadech bude 21. dubna uvedení jednoho z nejdražších filmů české kinematografie – Svatého Václava z roku 1929. Venkovní promítání je přístupné zdarma.  K doprovodnému programu patří i hudba; kromě koncertu Pražského filmového orchestru (22. dubna DEPO2015) je to i koncert Kláry Vytiskové (21. dubna v Anděl Café) nebo společné vystoupení italského dua Inude a české zpěvačky  Jitky Moulisové s projektem Giudi (21. dubna v Papírně). Konají se i autorská čtení (23. dubna v Papírně). Vstupenky na některé části programu jsou již v předprodeji, na akce v Papírně se   vstupenky prodávají  v den konání přímo na místě.