Hrají stovky Plzeňanů. O tom se budou moci 15. března v plzeňské Měšťanské besedě přesvědčit diváci francouzského filmu Edmond. Festival Finále životopisný film o Edmondu Ros-tandovi zařadil proto, že ho francouzský režisér Alexis Michalik v lednu roku 2018 natáčel v plzeňském Velkém divadle, a do malých rolí a komparsu tehdy obsadil na 150 Plzeňanů.

Lidé z regionu jsou hlavními protagonisty i snímku, který festival uvede při slavnostním zahájení 11. dubna. Cestopisný dokument Cesta jako žádná ze sta je o cestě dvou kamarádů z Plas – Lukáše Sochy a Tomáše Vaňourka, kteří loni devět měsíců putovali po Asii po stopách slavných cestovatelů Hanzelky a Zikmunda. „Film právě dokončujeme, do Měšťanské besedy ho přivezeme rovnou z 'míchačky',“ říká režisérka snímku Viktorie Lörinczová.

SOUTĚŽ O ZLATÉHO LEDŇÁČKA

Festival Finále je festivalem soutěžním. O Zlatého ledňáčka v několika kategoriích bojují celovečerní hrané i animované filmy, dokumenty a také televizní a internetové projekty. „Už dávno nejsme přehlídkou bilanční, ale výběrovou, takže v soutěžních kategoriích mohou diváci vidět výběr toho nejlepšího. Novinkou letošního, už dvaatřicátého ročníku, je, že se do soutěže mohly hlásit i filmy, které vznikly pouze v české koprodukci, takže diváci v soutěžní sekci uvidí například polský Útěk nebo rumunský snímek Nevadí mi, že se do dějin zapíšeme jako barbaři,“ uvádí ředitelka Finále Eva Veruňková Košařová. V soutěži celovečerních filmů budou uvedeny dále snímky Hastrman, Domestik, Chata na prodej či Toman.

Projekce soutěžních filmů však tvoří jen menší část festivalového programu. „Máme připraveno celkem jedenáct nesoutěžních sekcí,“ upozorňuje programový ředitel festivalu Peter Badač. „Uvedeme např. průřez českou kinematografií roku 2018, abychom upozornili na zajímavé tituly. Do sekce v síti jsme např. zařadili Hovory s TGM nebo Miss Hanoi,“ podotýká. Další sekce budou např. zaměřeny na německý film, české stopy v mezinárodních koprodukcích nebo na studentské či archivní snímky. „Tentokrát, aby-chom připomněli 30. výročí sametové revoluce, uvedeme filmy natočené na přelomu let 1989 a 1990 – Kouř a Pějme píseň dohola, které jsou spojeny s poetikou divadla Sklep,“ přibližuje Badač.

TICHÉ KINO V SADECH

Finále zařazuje i velký divácký hit – seriál Most! „Opět budeme promítat pod širým nebem. Silent kino, tedy projekce, kdy je zvuk divákům pouštěn do sluchátek, aby-chom v noci nerušili obyvatele města, bude opět před Měšťanskou besedou a bude u něj bar a o zábavu se postarají DJové,“ připomíná ředitelka a upozorňuje, že právě pod širým nebem čeká diváky seriálový maraton s Mostem! nebo se Zkázou dejvického divadla či internetovým seriálem Skvrna.

K plzeňskému Finále patří i možnost setkat se s filmovými tvůrci. Účast už ohlásili Halka Třešňáková, Radka Třeštíková, Jan Budař či Jaromír Hanzlík. Finále moderují Jan Cina a Petr Vančura. Festivalovými místy kromě Měšťanské besedy budou také DEPO2015, Anděl Music Bar, Café Regner a klub MōōVE-MENT na Americké třídě.

VSTUPENKY A AKREDITACE

Prodej festivalových vstupenek začne 1. dubna. Vícedenní akreditace je možné zakoupit už od 29. března. Základní cena vstupenky na jednu projekci je 80 Kč, festivalový pass na šest dní je za 800 Kč, na víkend za 500 Kč.

Finále Plzeň
Oslava českého filmu
11. – 16. dubna
Na programu je více než sto filmů, např. Most!, Kouř, Úsměvy smutných mužů…