Ve čtvrtek o tom rozhodla městská rada. „Akce už neměla takovou podobu jako před lety. Chtělo to nějakou změnu. Proto jsme se rozhodli pro tuto cestu,“ uvedla náměstkyně primátora pro oblast kultury Eva Herinková.

V září město vypíše dvouletý grant na pořádání akce. V návrhu rozpočtu se počítá s částkou tři miliony korun. Minimálně na třech scénách v centru města, z nichž jedna musí být na náměstí Republiky, by se měly konat koncerty od června do září. Počítá se také se sedmidenním multižánrovým festivalem. Základem bude muzika, ale nemělo by chybět ani divadlo či výtvarné umění. Očekává se rovněž zaměření na pouliční umění. Prostor by měli dostat jak špičkoví profesionální umělci, tak ti začínající.

„V úvahu přicházela také možnost, že by organizátor dostal pořádání akce pouze na rok a vše by koordinoval kulturní odbor. Z toho ale nakonec sešlo,“ sdělila Herinková.

S tím, že oblíbená plzeňská akce musí získat jinou podobu, souhlasí i Ivan Jáchim, ředitel Dominik Centra, které festival několikrát pořádalo. Naposledy letos. „Při veřejné diskuzi o kultuře jsem si uvědomil, že značka Na ulici bude pro jakéhokoliv organizátora přítěží. Cokoliv, co se v jejím rámci odehraje, bude každý vždycky porovnávat s tím, co bylo před lety,“ uvedl Jáchim. Jestli se bude Dominik o pořádání nové akce ucházet, prý rozhodne po prostudování podmínek grantu.

Změna nevadí ani Lukášovi Krásnému z agentury Na shledanou, která se o organizaci akce neúspěšně ucházela loni. „Nová podoba mi přijde smysluplná, když se akci podaří festival Na ulici nahradit, proč ne,“ dodává.

Pravidelní návštěvníci festivalu ztráty oblíbeného názvu litují. Věří ale, že změna by mohla pro akci znamenat oživení. „Určitě mě to mrzí. Chodil jsem každý rok. Byla to výborná akce, která léta fungovala. Je ale pravda, že poslední ročníky už nebyly úplně ono. Nezbývá než doufat, že nový festival bude také dobrý,“ říká Michal Diestler.