Jeho 28. ročník nabídne přes 50 představení od osmadvaceti souborů. Letos bude sice chudší účast zahraničních aktérů, o to pestřejší bude nabídka domácí tvorby. Divákům se tak představí i řada známých českých herců.

„Pro nás je bonusem, že diváci budou mít možnost prostřednictvím těchto inscenací srovnat a hodnotit naši vlastní tvorbu,“ těší skutečnost, že se festival i přes komplikace způsobené koronavirem uskuteční, Martina Otavu, ředitele plzeňského Divadla J. K. Tyla. To předvede svoji inscenaci Middletown a na jeho jevištích se odehraje valná část hlavního programu.

Dalším dějištěm bude Divadlo Alfa, jež se zapojí loutkovou hrou Pozor, Zorro! Část představení budou hostit DEPO 2015 a Moving Station.

„Máme velkou radost, že na festivalu můžeme přivítat inscenaci Triumf lásky hvězdy současné evropské a světové režie Oliviera Py. Je to sice pohádkový příběh, ale docela ostře a smutně se v něm hovoří o současném světě. Druhým bodem zahraničního programu je představení Slovenského národního divadla Dnes večer nehrajeme, které se vrací do období 17. listopadu 1989,“ přibližuje dramaturg Martin Zahálka.

Bohatý domácí program nabídne například hned ve čtvrtek inscenaci Stát jsem já od činohry Národního divadla. „Tato hra bude v Plzni uvedena jen den po pražské premiéře,“ dodává Zahálka. V Plzni se v ní představí známí herci Pavel Batěk, Robert Mikluš, Zuzana Stivínová nebo David Matásek.

Možná ještě slavnější divadelní osobnost pak sehraje hlavní roli v jednom ze závěrečných představení festivalu Smrt obchodního cestujícího z repertoáru Městských divadel pražských. Willyho Lomana hraje Miroslav Donutil. Režisér Miroslav Dočekal zbavil tuto hru historického nánosu. V roli jeho manželky podává výborný výkon Zuzana Krónerová, Lomanovy syny hrají Viktor Dvořák a Martin Donutil,“ zve dramaturgyně Jitka Sloupová.

Plzeňané si během festivalu budou moci užít zdarma i divadlo v ulicích města. Od čtvrtka do soboty U Branky francouzský soubor Les Goulus, ve čtvrtek ve Smetanových sadech pražský V.O.S.A. Theatre a v neděli U Ježíška Cirk La Putyka.

Kompletní program festivalu a odkazy na nákup vstupenek najdete na webu festivaldivadlo.cz.