Nové festivalové spoty, to byla první věc, kterou se včera na tiskové konferenci pochlubil ředitel Mezinárodního festivalu Divadlo Plzeň Jan Burian. Upoutávky již vysílá Česká televize. V minulých letech zavedly diváky do fotbalového prostředí, letošní se odehrávají na kriminálce. Herec Václav Neužil v nich vyslýchá Jaromíra Dulavu nebo Lenku Krobotovou, nakonec se ale všichni shodnou, že 'fandí divadlu'. Spoty natočil režisér Štěpán Zálešák a k vidění kromě České televize jsou na webu festivalu i na sociálních sítích. „Vždy po několika letech spoty měníme a vždy se snažíme, aby ti, kdo v nich hrají, byli s festivalem propojeni," poznamenává Jan Burian a dodává, že všichni, kdo ve spotu hrají, na Festivalu Divadlo v Plzni už vystupovali.

Hlavní program Festivalu Divadlo začne ve středu 7. září, o den dříve však bude doprovodný program v Kině Beseda i v Moving Station, a skončí v neděli 11. září, avšak ještě na 12. 13. a 14. září jsou naplánována večerní epilogová představení. Na programu je i doprovodná sekce v Moving Station zaměřená na alternativní divadlo; jmenuje se Johan uvádí.

SoutěžNaši čtenáři mohou soutěžit o vstupenky na slavnostní zahajovací představení Festivalu Divadlo, které se koná 7. září v Novém divadle od 18:30 hod.
Teatr Polski z Vratislavi uvede představení Mýcení, jež režíroval jeden z nejúznávanějších současných polských divadelních režisérů Krystian Lupa. Jde o dramatizaci stejnojmenného románu jednoho z nejznámějších rakouských poválečných spisovatelů. A naše soutěžní otázka zní: Víte o koho jde?
Odpovědi zasílejte v pondělí 29. srpna od 8 do 12 hod. na mail kultura.zapad@denik.cz. Jako předmět zprávy uveďte Soutěž Mýcení. Do mailu napište své jméno, adresu a telefon. Správná odpověď, která dorazí jako 31. v pořadí bude odměněna dvěma vstupenkami na představení Mýcení.

Festival s letošním rozpočtem deset a půl milionu korun, na nějž největší částí – téměř polovinou – přispělo Ministerstvo kultury ČR, má letos na programu pět desítek bodů. Z toho bude devětatřicet divadelních představení, zbytek jsou koncerty či filmové projekce. Do Plzně přijede dva-atřicet souborů, z toho šest zahraničních; po dvou z Polska a Slovenska, po jednom z Maďarska a Ruska. „Budapešťský soubor Proton Theatre měl původně do Plzně přivézt inscenaci Je těžké být Bohem. Z důvodu herecké indispozice však bude uvádět hru Hanebnost podle románu spisovatele Johna Maxwela Coetzee v režii Kornéla Mudruczó. Na programu je 8. září v DEPO-2015," oznámil včera změnu v programu Michal Zahálka, člen dramaturgické rady festivalu.

Pryč je už 80% vstupenek

Ředitel festivalu Jan Burian připomíná, že všechny zahraniční inscenace patří k tomu nejlepšímu, co v uplynulé sezoně vzniklo v Evropě, a sklízejí úspěch na mezinárodních divadelních festivalech.

Diváci navíc budou mít jedinečnou příležitost setkat se s jejich tvůrci. Účast v Plzni přislíbili oceňovaní divadelní režiséři Kristian Lupa (inscenace Mýcení, Teatr Polski z Vratislavi – Nové divadlo 7. září), Kirill Serebrennikov (inscenace Mučedník, Gogolovo centrum z Moskvy – Nové divadlo 9. září) a Kryzysztof Garbaczewski (inscenace Hamlet, Narodowy teatr stary z Krakova – Nové divadlo 11. září). Po uvedení svých představení budou s diváky diskutovat a besedy budou tlumočené do češtiny. Zahraniční představení budou uváděna s českými a anglickými titulky.

Podle Jana Buriana je v současné době 80 procent vstupenek prodáno nebo rezervováno. Nevyzvednuté rezervace však budou opět uvolňovány do prodeje.