Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Divadlo: Klasika i experiment

Plzeň - Simona Babčáková a David Novotný s Dejvickým divadlem budou hosty 23. ročníku Mezinárodního festivalu Divadlo, který se v Plzni odehraje od 9. do 17. září.

4.9.2015
SDÍLEJ:

Hosty festivalu budou i Simona Babčáková a David Novotný z Dejvického divadla.Foto: Archiv

Jiří Havelka napsal a v Dejvickém divadle režíroval hru Kakadu. Příběh autistické dívky Wendy uvede Festival Divadlo 16. a 17. září v Divadle Alfa. Jiří Havelka je výraznou osobností českého divadla; patří k zajímavé generaci českých tvůrců třicátníků, o nichž se v rozhovoru zmiňuje ředitel Festivalu Divadlo Jan Burian.

Ten také mimo jiné anoncuje, že letos se všichni příznivci divadla mohou těšit, že v Plzni uvidí klasiku i experiment, slavné evropské tvůrce i nadějné mládí, velká gesta i roztomilé miniatury. Festival Divadlo má letos na pět desítek programových bodů, ceny vstupenek se pohybují od sta do čtyř set korun, řada venkovních představení bude přístupná zdarma. I letos přehlídka spolupracuje s plzeňským Centrem pro sociální a kulturní projekty JOHAN, které představí především alternativní divadelní projekty.

Jan Burian: Festival Divadlo letos do Plzně přiveze silné příběhy s velkolepou podívanou

Jan Burian je jako ředitel spojen s Mezinárodním festivalem Divadlo již patnáctým rokem. Jeho spolupráce s touto prestižní přehlídkou, jejíž třiadvacátý ročník se letos v Plzni koná od 9. do 17. září, však trvá od samého počátku. Vždyť Jan Burian stál v roce 1993 u zrodu tohoto festivalu jako místopředseda tehdejší Divadelní obce, v níž idea festivalu Divadlo vznikla, a v letech 1995 až 2013 byl ředitelem Divadla J. K. Tyla v Plzni – organizace, na jejíž scénách se řada festivalových představení koná.

Jan Burian šéfuje Mezinárodnímu festivalu Divadlo od roku 2001. V letech 1995 – 2013 vedl DJKT.    Od roku 2013 stojí v čele Národního divadla v Praze. Je vedoucím katedry činoherního divadla na pražské AMU.Festival Divadlo se v Plzni poprvé konal v roce 1993. Tehdy byla na programu jen představení českých a slovenských divadel. V roce 1995 se objevili první zahraniční hosté, např. z Velké Británie nebo Slovinska. Avšak po celá devadesátá léta se počet festivalových představení pohyboval okolo dvanácti patnácti. Loni se však plzeňská přehlídka mohla pochlubit čtyřmi desítkami programových bodů a hosty ze sedmi zemí. Kdy podle vás došlo k onomu zlomu a Festival Divadlo se stal takto rozsáhlou akcí?
Snaha přivážet zajímavé zahraniční inscenace, zejména takové divadelní podoby, které u nás do té doby nebyly známé, byla patrná už během prvních ročníků. Tehdy jsme se zajímali například o německá představení, nebo o inscenace, s jejichž výběrem nám pomáhala Britská rada. Těch inscenací, které jsme získali, však nebylo tolik, protože festival ještě neměl takové renomé, jaké má nyní. Myslím, že podstatná změna nastala na počátku tisíciletí, kdy byla ustanovena nová dramaturgická rada, kterou léta vedla Kamila Černá. Program začal být koncipován už ne tak vyhraněně jako v devadesátých letech minulého století.

K jakému posunu tehdy došlo?
Po celá devadesátá léta postupně nabývalo na pestrosti a různorodosti i české divadlo, takže na počátku tisíciletí už nebylo nutné hledat inspiraci jen v zahraničí. Část festivalu začala být věnována tomu, aby představila to nejinspirativnější z českého a slovenského divadla. Tehdy se řeklo, že podstatná je kvalita. To však nemusí znamenat jen režijní originalitu, ale také kvalitu hereckou či objevnost v literárně-dramatické složce. Navíc v současné době má již festival tak dobré renomé i dobré kontakty po Evropě, že se mu daří přivážet ze zahraničí to, co je považováno za opravdu inspirující, a objevila se i nesmírně zajímavá generace českých tvůrců třicátníků, kteří zase mohou být inspirací i pro zahraniční divadelníky.

Je z čeho vybírat a festival má renomé; to jsou tedy důvody, proč může Festival Divadlo během několika dní nabídnout velmi rozsáhlý program. Patří v české měřítku plzeňský festival k největším divadelním přehlídkám?
Nevím, zda je největší, co se týče počtu akcí. Ale je naprosto unikátní v tom, že se v průběhu několika málo dnů odehraje takové množství představení. Když někdo přijede do Plzně na čtyři pět dní, tak uvidí reprezentativní průřez českým i evropským soudobým divadlem. Tím je plzeňská přehlídka unikátní i v evropském měřítku, neboť jiné divadelní festivaly trvají i několik týdnů a denně mají na programu daleko méně představení. Často používám bonmot: ´V Plzni je během několika dní k vidění to, čemu byste museli věnovat rok práce, kdybyste tato představení chtěli vidět na jejich domácích scénách.´ A myslím, že druhým charakteristickým rysem našeho festivalu je to, že nikdy nerezignoval na kvalitu a inspirativnost vybraných představení; je zaměřen na progresivnost a rozvoj divadla.

Jak dramaturgii festivalu vyhovuje hostitelské město Plzeň?
Plzeň je divadelní město a tím, že bylo otevřeno Nové divadlo a kulturní centrum DEPO2015, se možnosti ještě zlepšily. V Novém divadle jsou k dispozici špičkové technologie a DEPO2015 nabízí velký prostor. Navíc využíváme ověřené sály ve Velkém divadle, Kulturním domě Peklo nebo v Divadle Alfa.

Jaký bude letošní ročník? Má nějakou jednotící linku?
Nikdy si předem neurčujeme nějakou dramaturgickou linii. Snažíme se ji najít v tom, co v divadlech vzniká. Hrát budeme klasická představení i alternativní divadlo. Pokud vybraná představení letos něco spojuje, tak jsou to silné příběhy často inspirované historickými událostmi, které jsou ztvárněny jako velkolepá podívaná. Právě taková bude (A)pollonia, kterou pro varšavské divadlo Nowy Teatr nastudoval jeden z nejrespektovanějších režisérů současnosti Krzysztof Warlikowski. Tuto unikátní, avšak technicky velmi náročnou inscenaci, o níž jsme usilovali několik let, můžeme letos v Plzni uvést právě díky tomu, že bylo otevřeno DEPO2015. Z dalších zahraničních inscenacích bude určitě zajímavý Ibsenův Nepřítel lidu, kterého v režii Thomase Ostermeiera uvede berlínské Shaubühne. Jde o jednu z nejslavnějších inscenací světových divadelních festivalů posledních tří let. A uvidíme znovu také práci maďarského režiséra Kornéla Mundruczóa. Tentokrát pro varšavské divadlo TR podle opery Johanna Strause mladšího napsal a nastudoval inscenaci Netopýr. A poprvé v Plzni uvidíme představení z Islandu – naturalistické drama Vlnolam přiveze soubor Vesturport. To jsem však ve zkratce představil jen zlomek programu.

Jak jste spokojen se zájmem diváků?
V Plzni se našlo publikum, které náš festival zajímá. Na základě zkušeností z minulých let je možné říci, že většina představení bývá vyprodána a řádově se festival může v posledních letech pochlubit dvaceti tisíci diváky.

Už jste si vybral, co budete chtít v Plzni vidět?
Vybral, chci se podívat na celý hlavní program. Do Plzně se velice těším a doufám, že v ní strávím všechny festivalové dny… Ovšem teď, když se dívám do diáře, tak tam mám naplánováno několik schůzek, takže do Prahy budu muset zajet, ale hned po schůzkách se budu s chutí vracet zpět do Plzně.

Autor: Hana Josefová

4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení