Zpočátku se hrálo převážně na Plzeňsku, leč záhy přišla působnost celorepubliková. Debutové LP Rainhold vyšlo v roce 1993, druhou desku, nazvanou Ferat, vydal hudebníkům Popron (1999) jako prémii za vítězství v soutěži Rock Made In Gambrinus. Pak bylo ještě demo Eurohouse (2001) a pauza zhruba do poloviny roku 2003. Následovala etapa přiklánějící se k melodickému rocku, tzv. stylu fly. A konec.

Až do února loňského roku, kdy se začalo opět zkoušet, zpočátku v triu Husák-Reisich-Štrunc. Časem sestava vykrystalizovala do dnešní pětice a oživil se i název Ferat, přestože nový repertoár je od dávného zcela odlišný a nálepka tvrdého soundu zmizela.

Dosud se odehrálo deset koncertů, jedenáctý proběhne 26. listopadu na malé scéně KD Šeříková v Plzni společně s Excaliburem, další plzeňskou partou podobného ražení, která vznikla dokonce již v roce 1986. Ferat rozdělí svůj blok na dvě části, když v první odezní vzpomínky na minulost a pak přijdou ukázky z novinek.

A tak tomu bude i v roce nadcházejícím, kdy zpočátku proběhne turné k 30. výročí vzniku Feratu, na kterém zahrají i mnozí členové již dávno uzavřených sestav. Poté přijdou koncerty s novým repertoárem, čili melodickým tvrdším rockem s českými texty a pravděpodobně i pod novým názvem skupiny.

Ladislav Rott