„Kdysi jsem si v restauraci říkal, že by nebylo špatné spojit dvě věci, které mám rád. Jsem církevní historik a rád piju pivo a navíc se jmenuji Krčmář,“ odpovídá historik Západočeského muzea v Plzni Luděk Krčmář se smíchem na otázku, jak se zrodil nápad uspořádat výstavu Církev a pivo. K vidění je od včerejška v Muzeu církevního umění plzeňské diecéze ve Františkánské ulici v Plzni.

Krčmář ke spolupráci pozval Jana Jiráka z Dešenic, znalce historie pivovarnictví v regionu a autora několika knih o pivu a pivovarech.

„Mysleli jsme si, že pivovarů spojených s církví bylo málo a že většinou byly u klášterů, třeba v Kladrubech u Stříbra nebo v Plasích či Chotěšově. Nakonec se nám podařilo podrobně propátrat historii pětatřiceti církevních pivovarů,“ říká Jirák. Dodává, že pivo se vařilo i na farách nebo v děkanstvích i arciděkanstvích. Většinou ho měli církevní hodnostáři pro vlastní potřebu. Vrchol církevní pivovarnictví dosáhlo v 18. století. V regionu poslední církevní pivovar svou činnost ukončil na začátku 20. století. V republice je v současné době jediný církevní pivovar v Želivi.