Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva Hubatová pro sebe objevila s úspěchem svět umělecké fotografie

Plzeň - Eva Hubatová fotografuje téměř dvacet let, ale zatím nepoznaný obor – umělecká fotografie – ji oslovil až po nedávném dokončení vysoké školy v jejích dvaapadesáti letech.

25.3.2009
SDÍLEJ:

Eva HubatováFoto: Tereza Kroupová

Jako většina amatérských fotografů vyzkoušela předtím různé žánry, ať rodinnou fotografii, krajinu či portrét. Roku 1996 uveřejnila v Plzeňském deníku svůj první snímek a tím zahájila dosud trvající externí spolupráci. Bez nároku na honorář a s nadšením sobě vlastním mapuje zajímavé události, často se však soustřeďuje i na obraz všedního dne. Příběhy zdánlivě obyčejných lidí se snaží svým empatickým pojetím vždy nějak ozvláštnit. Jak říká – na každém člověku je něco zajímavého, jen je potřeba to umět odhalit. Uskutečnění jejích plánů v umělecké fotografii na sebe nenechalo dlouho čekat. Během dvou měsíců přichystala v prosinci loňského roku svoji první výstavu a vydala první knihu. Vernisáž výstavy a křest knihy se konaly v netradičním prostředí věže plzeňské katedrály sv. Bartoloměje. Měsíc nato vydala další knihu, jejíž prezentace spolu s výstavou se uskutečnily na Václavském náměstí v Praze. Třetí výstavu, opět doprovázenou při zahájení početnou veřejností, jí pořádá Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti do 30. dubna na plzeňské radnici.

Vaše dosavadní výstavy i obě knihy nesou název Fotografický informel nebo Fotoinformel. Co to znamená?
Pojem informel náleží do oblasti výtvarného projevu, jedná se o spontánní abstraktní malbu, momentální stav duše, emoce. Tímto způsobem vznikají i moje snímky, proto Fotografický informel a Fotoinformel.

Jakou podobu měla inspirace, která vás přivedla od novinové a dokumentární fotografie k výtvarnému umění?
Tak, jako jsem před lety při své profesi sekretářky začala externě publikovat, měl podobný průběh i můj nedávný zrod uměleckého pojetí fotografie. Jistý duševní posun přisuzuji nedávnému vysokoškolskému studiu psychologického směru. Přestože mne současné i budoucí projekty velmi zaměstnávají, ráda bych i nadále přispívala svými občasnými reportážemi do Plzeňského deníku.

V denním tisku po léta uveřejňujete snímky a texty z kulturních událostí i z tzv. všedního života. Pomáhá vám tato zkušenost v uměleckém vyjádření?
Mé příspěvky do denního tisku spočívaly v práci s lidmi. Uměleckou fotografii však pokládám za svoji osobní výpověď. Přestože mými nástroji jsou technické vymoženosti, tedy digitální fotoaparát a počítač, ve výsledku by mělo promlouvat mé srdce.

Jak vznikají vaše současná díla? Na první pohled působí abstraktně, ale zároveň v nich divák může najít obrazy reality…
Finálnímu dílu předchází snímek prostorově celkem malého, zcela nezajímavého, často omšelého detailu. Na první pohled již intuitivně tuším jeho budoucí umělecký potenciál. Pomocí počítačové techniky se pak snažím povýšit ho na abstraktní umělecké dílo.

Své originální obrazy – fotografie vytváříte jen několik měsíců a už jste se prosadila i v Praze. Jak to lze dokázat?
Život se skládá ze spousty náhod – a tak tomu bylo i v mém případě. Těší mě, že mé dílo překročilo nejen hranice regionu, ale že tvoří i stálou expozici soukromé galerie v kanadské Britské Columbii.

Na pražské vernisáži se sešla řada fotografů, malířů i literátů. Kdo vám například udělal radost pochvalou nebo podporou do další tvůrčí činnosti?
Nutno podotknout, že jako začínající autorka jsem tak hojnou účastí pražské kulturní elity byla vskutku zaskočena. Slova uznání zazněla především v obsáhlé umělecké recenzi Josefa Chuchmy, ale i uznávaného malíře Josefa Velčovského či předsedy sdružení výtvarníků České republiky architekta Štefana Škapíka. Mé specifické pojetí fotografie zhlédli i známí čeští básníci Jaroslav Holoubek a Petr Pichl. Postoj k mému dílu od nejlepší fotografky roku 2008 Dany Kyndrové mne také potěšil.

Obě knihy jste vytvářela ve spolupráci s mezinárodně uznávanou básnířkou Hanou Gerzanicovou, která pochází z Plzně a po dlouholeté emigraci v Austrálii se opět do svého rodiště vrátila. Kdo koho vyhledal a budete ve společných projektech pokračovat?
Světoznámou básnířku, spisovatelku a překladatelku PhDr. Hanu Gerzanicovou jsem si dovolila oslovit sama. Obě knihy nejen pokřtila, napsala na ně recenzi, ale celé mé dílo i přebásnila. Knižní publikace Fotoinformel je její zásluhou vydána v česko-anglické verzi. Nyní již chystáme třetí společný projekt. Spolupráce s touto osobností je pro mne ctí a velmi si jí vážím.

Myslíte spíše racionálně, nebo emotivně? Už víte, jak bude asi vaše výtvarná tvorba pokračovat?
V civilním životě se snažím býti racionální, avšak každý tvůrčí zápal člověka odpoutá od reality. V jeho imaginárním světě je pak to pravé klima pro potřebnou inspiraci. Nyní již pracuji na nové kolekci svých abstraktních fotografií a prostřednictvím Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti by měla být veřejnosti představena na sklonku letošního roku. Informace o dosavadní či chystané tvorbě je možné získat na mých webových stránkách.

Co byste sama řekla o svém dosavadním životě? Kdo nebo co v rodině nebo v zaměstnání vás ovlivnilo?
Měla jsem štěstí vyrůstat v báječné rodině a na těchto pilířích stavět svůj budoucí osobnostní rozvoj. Mám určitou ctižádost k dosahování vyšších cílů, mám však i potřebu získat prostor pro osobní výpověď a fotografie je pro mne tím pravým jazykem. Jako každý člověk jsem zažila životní vzlety i pády, které mne více či méně ovlivnily. Za neomezený prostor pro rozvíjení mého talentu bezpochyby vděčím své tolerantní rodině.

Soudíte, že člověk by měl vědět, proč to či ono dělá? Ptáte se, proč jste právě nyní začala pohlížet na svět trochu jinak? Říká se tomu umění…
Domnívám se, že jsem ve svém zralém věku dospěla do určitého stadia, ve kterém bych prostřednictvím svého díla ráda oslovila i veřejnost. Mám snahu, aby mé fotografie měly svoji náladu, ale i duši, kterou do nich vkládám. Mé snímky nutí k zamyšlení a přála bych si, aby lidem přinášely i radost.

Autor: Petr Dvořák

25.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

One man show Táta.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Plzeň – Prezident Miloš Zeman poskytl Deníku na konci své návštěvy Plzeňského kraje rozhovor.

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení