Lidem v České republice se Robin Šóen Heřman snaží představit zemi vycházejícího slunce i prostřednictvím filmového festivalu Eigasai, jehož je programovým ředitelem. Jeho sedmý ročník právě skončil v Praze a část programu se přesouvá do Plzně. V Měšťanské besedě začíná 5. února.

Co to vlastně Eigasai znamená?
Eigasai znamená doslova „svátek filmu", ale úplně prozaicky se to dá přeložit i jako „filmový festival".

Podle čeho jste letos filmy vybírali?
Hlavní tematické okruhy jsme nazvali „Nindža a jeho obraz v japonském filmu" a „Olympijské Japonsko – Japonci a sport". Loňské snímky měly výrazně estétský místy až meditativní styl a byly určeny v prvé řadě zkušenému publiku. V kontrastu s loňským ročníkem jsme letos položili mnohem větší důraz na akci a snažili jsme se vybírat snímky, na jejichž ocenění nepotřebujete žádné filmové školy. Hledali jsme díla, která mají tyto rysy, a přitom jsou mimořádná i svou uměleckou hodnotou.

Jak vy osobně jste se dostal k zájmu o Japonsko? Trávíte tam hodně času?
K Japonsku jsem se dostal přes buddhismus, a když jsem tam poprvé přijel na studia, pochopil jsem, že jsem doma. Měl jsem období, kdy jsem byl léta v Japonsku a jen sem tam zajel do Čech, teď je tomu naopak.

Eigasai
festival japonského filmu v Kině Beseda
5. až 10. února 2014

Míša děti roztančí, kuchtík Honza je poučí

Co znamenala pro předchozí generace Dáda Patrasová, to je pro dnešní děti Míša Růžičková. Její vystoupení jsou plná chytlavých veselých písniček, jednoduchých tanečků a soutěží. Už dnes od 14 a 16 hodin vystoupí oblíbená Míša v Měšťanské besedě. Děti i jejich rodiče si budou moci zazpívat a zatancovat s ní. Určitě nikdo nebude sedět a nudit se. Zítra pak pravidelná divadelní neděle přináší pohádku Jak Honza s duchem zatočil. Příběh se odehrává v jednom království, kde žije princezna zahleděná do bohatství. Získají její srdce tři urození nápadníci nebo chudý, ale chytrý kuchtík Honza? Uvidíte a dozvíte se také, že důležité nejsou nablýskané věci, ale zdravý rozum a schopnost zůstat sám sebou.

Program pro děti:
1. 2. 14:00 a 16:00 – Zpíváme a tančíme s Míšou
2. 2. 14:30 a 16:00 – Jak Honza s duchem zatočil (divadlo)
8. 2. 14:30 – Karneval s Bambulí a Famfulí
9. 2. 14:30 a 16:00 – Ovčí pohádka (divadlo)
15. 2. 14:30 – Šmoulové 2 (kino)
16. 2. 14:30 a 16:00 – Kocour Modroočko (divadlo)