Publikací s názvem Nadčasové hry Antonína Procházky vzdává hold svému kolegovi, divadelníkovi Antonínu Procházkovi, který tento měsíc slaví šedesátiny. „V knize čtenáři najdou deset činoherních a dvě hudební komedie, jež Antonín Procházka napsal. Jsou to hry, které si diváci během dvaceti let na jevišti oblíbili, ale neměli šanci si oblíbená místa v textech připomenout," přibližuje knihu Vilém Dubnička a dodává: „A také v ní je autorský šuplík s básničkami, které Tonda během života jen tak utrousil, přání Petra Nárožného a Jiřího Lábuse a několik dalších překvapení a hravostí."

Narozeniny Antonína Procházky jistě nejsou jediným důvodem proč vydat jeho hry. Čím je podle vás tento dramatik nadčasový?
Ty narozeniny jsou jen takovou příležitostí. Antonín Procházka je jedním z nejhranějších českých autorů, přitom není nikde možné si jeho komedie přečíst. Divadelní hra není klasickým artiklem knižních pultů, není totiž žádným komerčním trhákem. Bohužel. Měl jsem pocit, že je třeba to napravit, a tak jsem se pustil do tohoto projektu. Tonda není Ibsen ani Shakespeare. Ani ten Molière, jak býval přezdíván. Píše ale komedie ze života. Nesnaží se být přehnaně aktuální a právě díky tomu podle mě jeho hry získávají na všeobecné platnosti. Základem humoru jsou v nich situace, které zná každý z nás. Ty jsou po generace stejné a rozumí jim naše babičky stejně jako jim budou rozumět naše děti.

Když jste se probíral díly Antonína Procházky, objevil jste něco, co vás překvapilo?
Korektury dělala moje žena a můj kamarád Jan Anderle – oba češtináři. Musím přiznat, že Tonda nebyl zrovna Honzův šálek kávy. Tak už to prostě je… Někdo Procházkovy hry miluje, druhý je má za pokleslý humor. Když ale Honza hry četl znovu a znovu, přišel s tím, že se mu začaly líbit. Přijde mi jako lepší varianta, když jim někdo postupně přichází na chuť, než kdyby se nadšenému fanouškovi časem Tondovy hry zajedly.

Jaký je váš vztah k Antonínu Procházkovi?
Já jsem si nikdy nepředstavoval, že nejvíc času v životě strávím s Tondou Procházkou. Jezdíme spolu na zájezdy s jeho inscenacemi po celé republice už třináct let, byli jsme spolu deset let v angažmá, dělal jsem mu asistenta režie v Hudebním divadle Karlín… Pan Nárožný, který hraje právě v zájezdové inscenaci S tvojí dcerou ne, říká: „Jednou se vás, Viléme, budou ptát divadelní historikové ´A vy jste ho znal?´"

Antonín Procházka je neodmyslitelně spojen s Plzní…
Kdyby žil Tonda v New Yorku, byl by milionář. Pěkně to rozvádí právě pan Nárožný ve svém textu Divadlo Komedie Antonína Procházky, který je součástí knihy. Tonda se v Plzni nenarodil a já vím, jaké to je žít jinde, než máte kořeny – člověk je pak doma tak nějak všude. Tonda je hodně kosmopolitní a v tom New Yorku by klidně žít mohl, ale narodil se v době, která to neumožňovala, a tak žije v Plzni, což je v Česku Americe v podstatě nejblíže.

Jaký bude křest knihy?
Skromný. Nebude veřejný, jedinými diváky budou vedle partnerů a spolupracovníků vlastně náhodně ti, kteří přijdou v úterý 10. prosince do Komorního divadla na představení Kouzlo 4D. Nikdo ale o nic nepřijde. Vše podstatné je v knize – ta vypovídá za všechno. Křest bude jen rituál, který by měl knize přinést štěstí. Odehraje se před představením, které není dobré zdržovat, takže bude opravdu krátký. Kmotry knihy budou ředitel Divadla J. K. Tyla Ilja Racek jako zástupce instituce, v níž všechny ty hry měly premiéru, a zástupce našeho největšího partnera – Plzeňské teplárenské – Roman Jurečko, předseda jejího představenstva. Ještě před samotným křtem se v úterý 10. prosince ve foyeru Komorního divadla bude od 17 do 18 hod. konat autogramiáda Antonína Procházky. Zájemci si v této době budou moci v Komorním divadle knihu zakoupit.

Nadčasové hry Antonína Procházky vydává v nákladu 500 kusů společnost TranspArt. Kniha za cenu 490 Kč bude od středy 11. prosince k dostání v pokladně DJKT v Sedláčkově ulici. Dvanáct her tvoří samostatné sešity, které jsou umístěny v ručně vyrobené dřevěné krabičce s hodinami.