Hudebního nastudování oblíbeného, ale zároveň náročného a na přesnost citlivého díla se ujal dirigent Jiří Štrunc. Jako režisér se po třech letech opět v Plzni uplatnil dlouholetý sólista a dramaturg zdejšího operního souboru Zbyněk Brabec. Coby absolvent oboru operní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně už v Divadle J. K. Tyla inscenoval Ravelovu Španělskou hodinku, Pucciniho Sestru Angeliku a Čajkovského Pannu orleánskou. Celkově je však Don Giovanni desátou inscenací, kterou uvádí na jeviště.

„Tenhle titul je geniální v tom, že spousta fakt, dějových situací nebo vztahů mezi postavami není jednoznačně dána, dá se vykládat z různých úhlů,“ řekl režisér o Mozartově Donu Giovannim. „Plný název Mozartovy opery je Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni. Potrestán je vyšší mocí prostřednictvím komturovy sochy. I přes dobové proměny morálky chci věřit, že člověk má žít mravným životem, proto právě téma odplaty je pro mne důležité,“ upozorňuje. „Jsem přesvědčen, že zlu člověk nemůže podléhat, že se proti němu musí bojovat – i když zlo bují kolem nás a je to nekončící boj s větrnými mlýny,“ zdůrazňuje Zbyněk Brabec.

Při spolupráci na nové inscenaci se dirigent a režisér setkali se scénografem Janem Hubínkem, výtvarníkem kostýmů Tomášem Kyptou či sbormistrem Zdeňkem Vimrem. Do jednotlivých rolí, které patří k ozdobám repertoáru každého operního pěvce, jsou obsazeni sólisté plzeňské opery, ale i hosté z Národního divadla v Praze a dalších scén. Všichni mají příležitost navázat na skvělé výkony, kterých byli diváci a  posluchači svědky v předchozích  inscenacích  Dona Giovanniho v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1980 jej nastudovali dirigent Josef Chaloupka s režisérkou Inge Švandovou-Kouteckou a roku 1995 opět dirigent Chaloupka, tentokrát s hostujícím režisérem Martinem Otavou. Z řady vynikajících pěvců zůstávají v paměti jistě výkony Františka Havelky či Dalibora Tolaše v titulní roli, Oldřicha Wiesera i Tomáše Bartůňka jako Leporella. Nezapomenutelnými jsou nesporně i Donna Anna v podání Lilky Ročákové či Donna Elvira v interpretaci Heleny Buldrové podobně jako představitelé Dona Ottavia – Miloš Ježil, Petr Strnad nebo Zbyněk Brabec, režisér nové inscenace.

Premiéra 28. ledna ve Velkém divadle v Plzni

Don Giovanni /Jiří Hájek, Svatopluk Sem
Komtur / Pavel Horáček, Jevhen Šokalo
Donna Anna / Anna Klamo, Petra Šimková Alvarez
Don Ottavio / Tomáš Kořínek, Aleš Voráček
Donna Elvira / Ivana Šaková, Ivana Veberová
Leporello / Josef Škarka, František Zahradníček
Masetto / Jan Hnyk, Matěj Chadima
Zerlina / Barbora Perná, Radka Sehnoutková