Tento týden mají nejen divadelní fandové šanci vidět dvě inscenace, které je možné do žánru dokumentárního divadla zařadit. Obě se snaží překročit hranice čiré fikce; reflektují skutečnost prostřednictvím lidí, kteří ji reálně prožívají – na pódium přivádějí skutečné obyvatele malého města či rozsáhlého pražského sídliště. Představení Sídliště z plechu a Vadí-nevadí uvádí Kulturní dům Peklo v rámci festivalu Akcent. Tento festival zaměřený právě na žánr dokumentárního divadla probíhá v pražském Divadle Archa a jeho plzeňskou část spolupořádá společnost Plzeň 2015.

Sídliště z plechu

V lokálním komunitním centru Plechárna na pražském sídlišti Černý most se potkávají sousedi a kamarádi. Mezi nimi jsou také streetworkerka Monika Hillebrandová, farář Pavel Trefný, preventista kriminality Jan Košťák, bloger a vozíčkář Michal Prager a pořadatel skateových akcí Jiří Broum. Tato pětice ze svých vzpomínek a zkušeností připravila představení Sídliště z plechu, v němž vypráví o tom, jak se jim žije na sídlišti Černý most a jací jsou jejich sousedé. Do plzeňského Pekla s představením přijedou ve čtvrtek 27. listopadu, začíná v 19:30 hod. a vstupné je symbolické, jeho výše činí padesát korun.

Vadí-nevadí

Režisérka Jana Svobodová pro Divadlo Archa připravila inscenaci, jež je inspirovaná stejnojmennou dětskou hrou a v níž dramata každodenního života ztvárňují přímo na scéně skuteční obyvatelé malého města Kostelec nad Orlicí. V představení Vadí-nevadí hrají děti z místní školy, jejich učitelé a dvojice mladých běloruských uprchlíků, kteří žili v místním uprchlickém táboře. Peklo tuto inscenaci uvede v neděli 30.listopadu od 19:30 hod, vstupné činí 50 nebo 90 korun.