VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Domu hudby chodí na klasickou hudbu mladí posluchači

Plzeň - Abonenti a návštěvníci koncertů Kruhu přátel hudby, které pořádá v Domě hudby již druhým rokem plzeňská konzervatoř, si zvykli na to, že v krásném sále Antonína Dvořáka se setkávají s renomovanými soubory a umělci z tuzemska i zahraničí.

4.2.2015
SDÍLEJ:

Sál Antonína DvořákaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Ale též s umělci, kteří jsou na začátku své kariéry, ale stačili se již blýsknout před naším publikem. Mezi takové patří mladá sopranistka Marta Reichelová, laureátka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech z roku 2013. Plzeňské publikum ji zná jako Tanečnici v opeře Bohuslava Martinů Voják a tanečnice, kterou má nyní na repertoáru Divadlo J. K. Tyla v Plzni.

Kruh přátel hudby

„Kruh přátel hudby chce ve svém cyklu pravidelně představovat nastupující uměleckou generaci. Marta Reichelová je na Listině mladých umělců, které Kruhy přátel hudby představují. Na svém koncertu 25. února od 19.30 hodin přednese díla W. A. Mozarta, D. Šostakoviče a F. Men-delssona-Bartholdyho," říká manažerka Domu hudby Hana Fialová. Dramaturgie koncertního cyklu během sezony obsáhne různorodou škálu hudebních produkcí při zachování základní linie. A tou je klasická hudba. „Snažíme se, aby koncerty pokryly všechny hudební nástroje – smyčcové, dechové, klavír i zpěv. Abychom publiku nabídli sólisty i malá komorní seskupení. Ctíme klasickou hudbu, a tak vážná hudba a jazz je naší doménou. Uvažujeme sice o rozšíření žánrů o určité formy tanečního umění a kombinace literatury s hudbou. Ale v rozumné míře. Ať lidé vědí, že do Domu hudby přijdou za klasikou. Chtěli bychom i mladé lidi vychovat k tomu, aby na klasiku rádi chodili. Aby se Dům hudby stal pro mladé lidi skutečným hudebním centrem," říká Hana Fialová.

A mladí lidé chodí. A čím dál víc. Kruhu přátel hudby se záměr daří. V publiku usedají stále více posluchači mladších ročníků, počet abonentů se zvýšil jen za minulou sezonu o téměř padesát procent, zájem o zbývající vstupenky roste a koncerty jsou vždy vyprodány. A není divu. Nabídka je lákavá. Jen v letošním roce v sále s nezpochybnitelným geniem loci koncertovali Jiří Bárta s Terezií Fialovou, Schola Gregoriana Pragensis, Jitka Hosprová a Kateřina Englichová, Ensemble Inégal a Klavírní trio. „Na březen chystáme houslový recitál našeho špičkového houslisty, koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka, v dubnu přijede americká klavírní star Arthur Greene a v květnu přivítáme multižánrový soubor Clarinet Factory. Letos kromě zmíněných koncertů připravujeme na březen a duben i dva koncerty mimořádné, a to recitály vítězů Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže. Marka Kozáka, vítěze a nositele Ceny Bedřicha Smetany z roku 2014, a Margaryty Golovko, vítězky z roku 2012 a nositelky Ceny Emcy," nastiňuje program Hana Fialová.

Klubová atmosféra

„Věříme, že se u nás lidé dobře cítí. Své hraje určitě i příjemná klubová atmosféra Domu hudby. A nám dělá radost, že jsou koncerty úspěšné, že lidem přinášejí nejen krásnou hudbu, ale i něco navíc. Když zde například v loňském roce koncertovala Linha Singers, kultovní skupina 80.let, která vokalizuje starou instrumentální hudbu, byli posluchači až dojati," říká Hana Fialová. A tak se v Domě hudby během jedné koncertní sezony můžete setkat s vynikajícím komorním souborem stejně jako se špičkovým světovým sólistou, s legendou stejně jako představitelem nastupující umělecké generace. Posluchači mohou vzpomínat a současně poznávat nové umělce. „Snažíme se přinášet kvalitní hudební pořady s vizí do budoucna. Vždyť v hudbě je krása a energie. A tu chceme rozdávat," uzavírá Hana Fialová.

Gabriela Špalková

Autor: Redakce

4.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení