Po úspěšných inscenacích jako například 50 odstínů (České porno) pokračuje činoherní soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla v uvádění autorských textů, které vznikají především pro komorní prostředí Malé scény. V sobotu 26. září uvede premiéru hry Dortel s podtitulem Jak se vaří národ. Dílo dramatika Kryštofa Pavelky a režiséra Adam Skaly je komedií, která v prostředí populárních kuchařských soutěží zkoumá, jak se vaří nacionalismus. Po sobotní vyprodané premiéře se nejbližší reprízy chystají na 6. a 17. října.

Autor hry, dramatik Kryštof Pavelka, měl dle svých slov nápad realizovat divadelní kuchařskou show již v minulosti. „Propojit tento nápad s vařením české národní identity i pohnutou historií Plzně byl pak už jen další logický krok,“ přibližuje vznik inscenace sám autor.

„Vedle hlavního tématu – vlastenectví – je Dortel hrou o zmatení pojmů a manipulaci, která toto zmatení bez skrupulí využívá. Žijeme v hypermedializované, datově nasycené době a zdálo by se, že každý si během pár vteřin může opatřit relevantní a podložené informace o světě kolem něj. Opak je pravdou,“ dodává.

Soutěžící, kteří se budou ucházet o diváckou přízeň a zároveň hledat ten pravý recept na vlastenectví, ztvární Vladimír Pokorný a Martin Zahálka ml., moderátorem kuchařské show se stane Libor Stach. V dalších rolích se objeví Jan Maléř, Kamila Šmejkalová a Pavel Pavlovský, pro jehož postavu byl inspirací autorův dědeček. „Můj děda pochází z Plzně, zažil osvobození v pětačtyřicátém i povstání dělníků ze Škodovky v roce 1953. Takže dost z toho, co Stařec říká, jsou vlastně vzpomínky mého dědy, byť pochopitelně upravené pro potřeby textu,“ upřesňuje Pavelka.

Název inscenace Dortel v sobě pojí název cukrářského výrobku a zároveň jméno jisté vyhraněné hudební skupiny. I když se v inscenaci objeví postava, inspirovaná Tomášem Hnídkem, frontmanem kapely Ortel, Kryštof Pavelka zdůrazňuje, že se hra životem nebo dílem pana Hnídka nezabývá. „Ta inspirace je spíše volná a slouží především k dokreslení určitého typu přemýšlení a vidění světa, o kterém text je,“ doplňuje autor hry.

„Samozřejmě, že Dortel není životopisnou hrou, ale řadu odkazů na Tomáše Ortela i jeho fanoušky s sebou nese,“ říká dramaturg Zdeněk Janál.