Vítězná díla budou během sezony 2021/2022 postupně prezentována souborem muzikálu za doprovodu orchestru ve dvou představeních, jednou neveřejně, podruhé pro diváky.

Jako první bude uvedena 8. a 9. října muzikálová gay-lovestory Otřást vesmírem, Původní autorská novinka Vojtěcha Franka a Jakuba Hojky emotivně popisuje rodící se vztah dvou mladých mužů a svým charakterem je tak stylově blízká muzikálům Rent či Thrill Me. Na představení pro diváky už jsou vstupenky v předprodeji.

Autorem hudby je Vojtěch Frank, absolvent hudební vědy a východoevropských studií Univerzity Karlovy, jenž se od dětství věnuje hře na klavír a housle a v současnosti píše hudbu pro inscenace amatérských divadelních souborů, libreto napsal Jakub Hojka, absolvent Přírodovědecké fakulty UK, který se věnuje také loutkoherectví a autorskému psaní.

Vojtěch Frank je zároveň jedním z autorů druhého oceněného díla Píseň pro Ninu. Autorskou dvojici doplňuje libretistka Diana Řeháčková. studentka UK a zároveň posledního ročníku Pražské konzervatoře, kde studuje hru na saxofon. Věnuje se také psaní básní a písňových textů. Muzikál Píseň pro Ninu vypráví osudy zpěvačky Niny a jejích přátel z moskevského hudebního klubu mezi 30. a 50. léty minulého století a představí se 11. a 12. března.

Nejvyšší bodové hodnocení získal muzikál s názvem Kouzelné hodinky doktora Kronera. Autorem hudby je Jan Kaňka, který vystudoval hru na trombón a dirigování na plzeňské konzervatoři a pražské HAMU, pod libretem je podepsaný učitel biologie z Domažlic Tomáš Javorský, jenž se věnuje divadlu na amatérské úrovni. „I když námět jsme měli v hlavě dlouho, všechnu práci jsme vlastně odvedli během těch čtyř měsíců od vyhlášení do uzávěrky,“ říká Jan Kaňka. Tajuplný vítězný muzikál plný fantazie líčí příběh o kouzelných hodinkách, které dokáží svému majiteli zastavit okolní čas. Na jevišti se představí 22. a 23. dubna.

„Žánrové rozpětí přihlášených novinek bylo veliké – od adaptací známé klasiky, přes historické a životopisné muzikály, pohádky až po zcela původní příběhy ze současnosti,“ přibližuje dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár.

Ani díla, která se do nejlepší trojice nedostala ale nemusí zapadnout. „Prakticky ze všech odevzdaných děl – i těch s nižším hodnocením – byl cítit velký kus odvedené práce, což dokazuje, že i zcela neznámí autoři mají často co nabídnout. Všichni účastníci obdrželi hodnocení porotců s podněty, jak mohou na svých dílech ještě zapracovat, a případně se rozhodnout je po dopracování znovu přihlásit,“ dodává Bár.

Do projektu bylo celkem přihlášeno 34 muzikálů, 28 z nich splňovalo všechny podmínky a posuzovala je třináctičlenná porota, složená z muzikálových osobností napříč republikou. „Vážím si všech, kteří odvážně předali svá s láskou tvořená ambiciózní díla k nekompromisnímu posouzení odbornou porotou. Počet zúčastněných děl výrazně předčil naše očekávání,“ neskrývá nadšení iniciátor projektu a šéf souboru muzikálu DJKT Lumír Olšovský. „Nevýslovně se teď těším na další fázi, tedy nastudování tří zcela neznámých děl v krátkém čase pouhých tří týdnů. Ale jsem si jistý, že premiéry novinek ze soutěže Intro budou stát za to,“ věří Olšovský.

Divadlo připravilo i druhý ročník soutěže, uzávěrka přihlášek je na konci tohoto roku.