Do premiéry už zbývá jen měsíc, a tak se herci na plzeňské radnici scházejí po skupinkách ke zkouškám několikrát do týdne. Pod vedením režiséra Viléma Dubničky připravují inscenaci Akvabely. Tragikomedie Davida Drábka bude uvedena na letošním Divadelním létě pod plzeňským nebem. Premiéra je naplánována na 1. července, následuje deset repríz.

S hrou o třech mužích, kteří se tajně scházejí, aby mohli tančit v bazénu, se Vilém Dubnička ani představitelé tří hlavních rolí, nesetkávají poprvé. „Byla to pro mě iniciační záležitost. Poprvé jsem v roce 2006 při Akvabelách režíroval profesionální herce,“ vzpomíná Vilém Dubnička a dodává, že tři hlavní role svěřil tehdejším členům Divadla J. K. Tyla, svým kolegům a přátelům Zdeňku Rohlíčkovi, Bronislavu Kotišovi a Michalu Štěrbovi. Akvabely se tehdy hrály v Klubu komorního divadla několik let.

„Když jsme přemýšleli, jaké představení nasadíme letos, zjistili jsme, že většinu známých a divácky atraktivních titulů jsme už hráli a rozhodli jsme se pro Akvabely – představení, které stálo u zrodu party, jež nakonec stála za vznikem Divadelního léta,“ podotýká Vilém Dubnička. On se stal uměleckým šéfem festivalu, režíroval řadu jeho představení a herci Michal Štěrba, Zdeněk Rohlíček a Bronislav Kotiš v mnoha inscenacích Divadelního léta hráli. Teď se vracejí jako tři Akvabely ve stejných rolích, do nichž je Vilém Dubnička obsadil před jedenácti lety.

„Text jsem si nepamatoval. Začal jsem ale hned vzpomínat, co byl ten Pavel, kterého jsem v Akvabelách hrál, zač. Byl to nervózní člověk, pedant, který byl nespokojený se světem okolo sebe a chtěl před ním uchránit sebe i svou rodinu. Krásné chvíle prožíval jen se svými přáteli, když cvičili v bazénu,“ prozradil o své roli Bronislav Kotiš, který na Divadelním létě hrál už v šesti představení.
On i Vilém Dubnička ovšem všem pamětníkům plzeňských Akvabel prozrazují, že ta letošní letní inscenace hraná pod širým nebem U Zvonu, kde bude postaveno hlediště pro více než čtyři stovky diváků, budou úplně jiné – méně komorní, ale o to větší podívaná na diváky čeká. Zásluhu na tom má i Petra Parvaničová, která s herci připravuje choreografii.

NOVINKALetos poprvé si mohou dě-ti ve věku od 9 do 14 let v rámci Divadelního léta vyzkoušet, jak se dělá divadlo. Na příměstském tábo-ře je od 3. do 9. července čeká ochutnávka všech disciplín, s nimiž se u divadla mohou potkat. Věnovat se jim budou herečka Diana Toniková, zpěvač-ka Anna Marie Lahodová, sólista baletu DJKT Martin Šinták či stepařka Kamila Borovská nebo šermíř Karel Basák. Zájemci se mohou hlásit na mailu: Kotorapetr@e-mail.cz. Přihlášky jsou přijímány do vyčerpání kapacity 15 dětí.