Mohli tu navíc potkat třeba Boženu Němcovou, Alberta Einsteina, Emila Škodu v doprovodu manželky Hermíny nebo další významné osobnosti vědy a literatury. Plzeňská Techmania a obvodní knihovny Lochotín a Vinice se totiž spojily při akci Noc s Andersenem a připravily pro děti zajímavý večer plný her, knížek a povídání s lidmi převlečenými za slavné osobnosti..

„Propojení vědy a literatury je pro děti přitažlivé. Každý čtenář plzeňské knihovny si mohl přivést celou svoji rodinu,“ připomněla Dana Brychová z lochotínské pobočky městské knihovny, jedna z organizátorek akce. A děti nabídku nenechaly bez povšimnutí. „Líbí se mi pokusy i knížky. Nejradši mám tu O letadélku Káněti a Honzíkovu cestu. A pohádky,“ vypočítávala osmiletá Kateřina Dolejšová, zatímco sledovala svoji kamarádku Julinku Pitákovou. Ta se snažila zrcátkem odrážet světlo na zavěšených vrtulníčcích nad hlavou. Když se do některého strefila, roztočila se mu vrtulka. „Jo, je to těžké, ale jde to!“ neskrývala radost.

Podle Dany Brychové nabízí dnešní knihovna dětem nejen knížky, ale také internet a řadu dalších zajímavostí. „Děti podle mě čtou rády, i když by to mnohdy mohlo být lepší. Záleží na rodičích. Když čtou oni, milují obvykle knížky i jejich děti,“ míní knihovnice. Současnou nejoblíbenější dětskou literaturou jsou fantasy příběhy. „Třeba Letopisy Narnie, nebo Harry Potter,“ prohlásila Brychová.

Noc s Andresenem, kdy děti přespí v řadě knihoven v celé republice, je už tradiční. V Plzni se spalo například v doubravecké pobočce. Před usnutím se samozřejmě předčítalo.