V pátek 21. září se v 9 hodin otevřou brány plzeňského areálu DEPO2015 a za nimi bude na návštěvníky čekat nabídka stovek knižních titulů od pětašedesáti vydavatelů. Přijedou také ti, kdo knihy píší. Na 1. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Plzeň 2018 dorazí spisovatelé domácí i zahraniční. Veletrh potrvá do soboty 22. září.

„Svět knihy má v Praze tradici dlouhou už téměř čtvrt století, v regionech však taková akce chybí,a tak jsme se rozhodli zkusit expandovat do Plzně,“ říká Radovan Auer, ředitel Světa knihy. „Překvapil nás velký zájem vydavatelů. Všechny prodejní plochy jsou zadané,“ podotýká Auer. Doplňuje, že svou produkci představí velká vydavatelství jako například Albatros, ale i menší regionální, například Starý most.

Ohlášeny jsou besedy a autogramiády řady autorů. Přijede například asi nejznámější současný švédský spisovatel Jan Guillou, autor série Velké století, nebo u nás populární polský spisovatel Mariucz Szczygieł, který napsal Gottland či Udělej si ráj. Z českých spisovatelů dorazí třeba Josef Formánek, který uvede páteční projekci filmu Úsměvy smutných mužů, jenž vznikl podle jeho předlohy.

Program prvního dne bude zaměřen na školáky a studenty. „Školní výpravy mohou samozřejmě přijet bez ohlášení. Pokud však budou chtít zajistit místo na konkrétním programu, je dobré domluvit se na mailu veletrh@svetknihy.cz,“ podotýká Auer. Školní výpravy platí vstupné 20 korun, plné je 80, snížené 40 korun.

Podrobný program a další informace najdete v pátečním Deníku (14. 9.),jehož součástí bude speciální příloha Svět knihy Plzeň '18.