Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dana Raunerová maluje, učí, vystavuje a vydává knihy

Plzeň – V Plzni jsou v současné době aktuálně k vidění dvě výstavy, na nichž svou tvorbu představuje výtvarnice a pedagožka Dana Raunerová.

20.2.2014
SDÍLEJ:

Dana Raunerová se svými Skřítky při jedné z výstav, které jsou v současné době k vidění v PlzniFoto: Archiv Dany Raunerové

První z nich je umístěna ve vstupní hale budovy Českého rozhlasu Plzeň na náměstí Míru. Společnost zde jejím dílům dělají obrázky Skřítků. Tak si totiž říkají děti ze zájmového výtvarného kroužku, který Dana Raunerová již několik let vede. Kroužek Skřítek působí při Soukromé střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček, kde Dana Raunerová vyučuje kresbu a malbu i figurální kresbu.

Výstavy děl Dany Raunerové a Skřítků jsou v Plzni velmi oblíbené, během uplynulého roku se jich konalo už pět. Expozice v Divadle Alfa, zahájená loni v listopadu, během níž mimo jiné Dana Raunerová pokřtila ve vedlejším článku recenzovanou knihu O zvířatech 2, skončila 14. února. Dana Raunerová a její Skřítci budou v budově Českého rozhlasu Plzeň vystavovat do konce února, veřejnost může jejich díla zhlédnou denně od 8 do 18 hod.

Na druhé z výstav je možné spatřit pouze díla Dany Raunerové. Jmenuje se Černobílé retro a 6. února její vernisáží Pivovarské muzeum v plzeňské Veleslavínově ulici zahájilo svou 55. sezonu. Výtvarnice zde představuje kresby a obrazy.

V rámci výstavy v Pivovarském muzeu se Dana Raunerová představí také jako básnířka. Ve středu 12. března od 18 hod. uvede své tři knihy O zvířatech. Ta nejnovější, třetí, bude během večera slavnostně pokřtěna. Knihy básniček pro děti napsala i ilustrovala. „Baví mě psát drobné poetické texty a básně. Český jazyk jsem vystudovala a práce s jazykem je v mnohém podobná práci s výtvarnými prostředky," uvedla Dana Raunerová na konci minulého roku v rozhovoru pro Deník.

Hana Josefová

Obálka knihy O zvířatech 2 autorky Dany RaunerovéRecenze knihy

Členka Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, malířka a designerka Dana Raunerová, vydala v předvánočním čase loňského roku již druhý svazek zamýšlené série autorských knížek pro děti Knížka o zvířatech 2. Nejedná se o žádné překvapení. O přední západočeské výtvarnici je známo, že je také svébytnou literátkou a dokonce že její výtvarný a literární projev vykazuje podivuhodnou významovou a výrazovou jednotu, přestože její práce v obou oblastech mají zcela autonomní hodnoty. Její energické, expresivně laděné výtvarné záznamy redukující ve svérázné zkratce svět na jeho prapůvodní prvky mají zvláštní magickou moc. Tou vládnou i její texty zaznamenávající spontánní poryvy autorčiny uvolněné fantazie.

V posledních letech se Dana Raunerová nechává stále častěji inspirovat dětským světem. Ale nejenom svým výtvarným dílem v nás malířka obnovuje schopnost dětského údivu a obdivu. Také její říkadla, básničky a popěvky určené dětskému čtenáři se postupně stávají nedílnou součástí její tvorby. Ukázky prací tohoto zaměření vycházely v minulosti jak v plzeňském literárním měsíčníku Plž, tak i v Raunerové výtvarných katalozích. Vyznačují se osobitým humorem, hravostí a jiskrou a je jen dobře, že se našla cesta, jak tuto polohu básnířčina spisování shrnout do cyklu půvabných publikací.

Knížka O zvířatech 2 soustřeďuje třicet pět básniček počínaje Kocourem Mackem („Kocour Macek líže mlíčko, / pak si lehne na sluníčko. / Ve svém černém kožíšku / prohřívá se na bříšku…") a konče Jepicí („Tancovaly jepice / na mém psacím stole. / Za chvíli jsem byl i já / s nimi v jednom kole…"). Každému z říkadel je věnována dvoustrana se vskutku okouzlujícím výtvarným doprovodem. Umělkyně měla tu výhodu, že nemusela tak jako Hrubín, Vodňanský či Frynta hledat kongeniálního ilustrátora. Propracované kresby zvířat působících takřka živoucím dojmem autorka často kombinuje se zjednodušenými humornými kresbami živočichů, podle nichž si děti jistě budou s chutí procvičovat svoji výtvarnou tvořivost. Publikace by tak mohla ve školách, v předškolních zařízeních i v domácím prostředí přispět k žádoucímu rozvíjení dětské fantazie a k estetickému formování dětské duše od nejútlejšího věku.

Vladimír Gardavský

Autor: Hana Josefová

20.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení