Divadelní prázdniny pomalu končí, a tak se mnohá pódia pomalu zalidňují, neboť se na nich začínají zkoušet nové inscenace. V plzeňském Divadle Alfa už jsou na programu první zkoušky představení, jež bude mít premiéru na konci října. Pokyny hercům dává Jiří Barta, legenda českého animovaného filmu.Jiří Barta se členy Divadla Alfa zkouší inscenaci Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny. Ta vznikla podle jeho stejnojmenného animovaného filmu z roku 2009. „Jiří Barta s dramaturgyní Annou Vášovou napsal hru přímo pro Alfu," podotýká Jakub Hora a dodává, že také od loňského podzimu jezdil na premiéry Divadla Alfa, a tak se seznámil se všemi herci a našel pro ně vhodné role ve hře Na půdě.

„Jiří Barta obsadil téměř celý náš soubor. Hrát budou např. Blanka Josephová-Luňáková, Lenka Válková-Lupínková, Bohuslav Holý, Robert Kroupar, Petr Borovský, Martina Hartmannová a další," poznamenává Jakub Hora a dodává, že kromě práce dramatika i režiséra patří při vzniku nové inscenace Jiřímu Bártovi i role výtvarníka, navrhl scénu i loutky – spodem vedené javajky, které právě vznikají v dílnách Divadla Alfa. „Režijní divadelní vedení Jiří Barta hodně uzpůsobil svému filmovému vidění," míní Jakub Hora a dodává, že podobně jako ve filmu pracuje i na jevišti s detailem a celkem, přičemž v ´detailu´ budou hrát živí herci a v ´celku´ diváci na jevišti uvidí loutky.

Hudbu k inscenaci právě skládá Michal Pavlíček.

Práce na plzeňském divadelním představení Na půdě začala však filmovým natáčením. Štáb a herci pod vedením Jiřího Barty točili na začátku tohoto měsíce na plzeňských půdách. Divadelní představení totiž bude začínat pětiminutovým snímkem, který uvede diváky do příběhu. Jde o kombinaci hraného, trikového a animovaného filmu.

Světovou premiéru bude mít hra Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny 20. října a bude určena dětem od šesti let.

Jiří Barta

• režisér a výtvarník
• legenda českého animovaného filmu
• narodil se v roce 1948
• mezi jeho snímky známé u nás i ve světě patří mimo filmu Na půdě i Projekt, Diskjockey, Zaniklý svět rukavic, Balada o zeleném dřevu, Krysař, Poslední lup či Klub odložených.
• Film Na půdě přivezl řadu ocenění ze zahraničí: z New Yorku, Japonska, Španělska, Rumunska i Maďarska. U nás získal Českého lva za výtvarný počin, dvě ceny na Anifestu v Teplicích a cenu Kristiána na Febiofestu.
• Významná je i jeho činnost pedagogická na pražské VŠUP a na plzeňské ZČU.
• Zájem setkat se s Jiřím Bartou v Plzni projevil i spolupracovník kultovního filmového režiséra Tima Burtona Peter Saunders. Tento tvůrce filmových loutek pro snímky Mrtvá nevěsta či Frankeweenie či televizního Bořka stavitele bude hostem festivalu Skupova Plzeň, na němž se s Jiřím Bartou setká.„Jiří Barta se spoluprací s naším divadlem vrací po více než třiceti letech k loutkovému divadlu," poznamenává Jakub Hora, ředitel Divadla Alfa. Připomíná, že Jiří Barta svou uměleckou kariéru začínal v šedesátých letech v pražském Vedeném divadle, odkud přešel do Krátkého filmu Praha a začal se plně věnovat animovanému filmu.