V Evropě se poprvé konal v roce 2008. V České republice proběhl první ročník Noci divadel před třemi lety, před dvěma lety se přidaly i plzeňské scény a v noci 19. listopadu se Plzeňané mohou za netradičním divadelním zážitkem vypravit i letos.

Divadlo J. K. Tyla

Brány obou svých divadelních budov otevře v sobotu 19. listopadu Divadlo J. K. Tyla v Plzni. „Nabídne divákům pohled do zákulisí," slibuje mluvčí divadla Michaela Svobodová. „Ve Velkém divadle bude akce spojena se slavnostní premiérou baletu Labutí jezero. V 18:15 hodin proběhne lektorský úvod teatrologa Jaroslava Someše a po představení bude přímo na jevišti následovat autogramiáda tvůrců a hlavních protagonistů," přibližuje část programu. Dodává, že zájemci si mohou zakoupit takzvaný balíček baletního fajnšmekra, který zahrnuje možnost sledovat premiéru z ředitelské lóže nebo ze zákulisí, občerstvení a doprovod šéfa baletu Jiřího Pokorného.

„A v Novém divadle bude od 21 hodin připravena noční site specific prohlídka pro skupinky o dvaceti návštěvnících. Vstupenky na Noc divadel budou k zakoupení v pokladně předprodeje ve Smetanových sadech 16," doplňuje Michaela Svobodová.

Divado Alfa

Letos poprvé se k Noci divadel připojí 19. listopadu i plzeňské Divadlo Alfa. „Protože je Alfa na Letné stranou městského centra, nabídne program, jehož ambicí je zabavit rodiny s dětmi na delší čas." říká ředitel divadla Jakub Hora. Už v 15 hodin proto začne hostující divadelní představení Zimní příhody včelích medvídků. „Poté bude následovat speciální loutkářská bojovka, díky které poznají děti a jejich rodiče Divadlo Alfa z různých – často skrytých – koutů. Když budou chtít, mohou si rodiny vyrobit vlastní loutku, podívat se na ukázku z klau-niády nebo si stoupnout na jevištní prkna a na vlastní kůži si vyzkoušet, zda opravdu znamenají svět," zve Jakub Hora.

Divadlo Dialog

Komedii Od Silvestra do Silvestra v podání divadelního spolku SPODINA uvede v rámci Noci divadel komedie o rozdílech mezi muži a ženami Od Silvestra do Silvestra v režii Jakuba Zindulky, který je i autorem hry. Po jejím skončení následují prohlídky divadla a besedy s tvůrci a herci.