VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk z ráje vznikl z okouzlení

Plzeň - Film Jana Loučíma o Šumavě spisovatele Karla Klostermanna získal prestižní cenu jako mimořádný umělecký počin.

28.7.2009
SDÍLEJ:

Filmař Jan Loučím v sídle své domovské společnosti Gemini99 v Prešovské ulici v Plzni mezi nespočtem vlastních filmů.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Filmový režisér, scenárista a kameraman Jan Loučím zůstává věrný Plzni, i když pracovat a tvořit mimo Prahu je v tomto oboru jistě obtížnější. Přesto jeho snímek Člověk z ráje dosáhl na ocenění, které by rádi získali i ti nejprestižnější producenti. V pátém ročníku mezinárodního filmového festivalu evropského umění Arts & film v Telči přebíral druhou z hlavních cen – Prix České inspirace.

Kdo se o vznik filmu zasloužil?
Porota nám ocenění udělila za mimořádný umělecký počin. Cena tedy patří celému filmu a přebírali jsme ji spolu se střihačem Martinem Vítem. Nezastupitelný podíl na úspěchu mají však i všichni další spolupracovníci – plzeňský skladatel Jiří Bezděk zkomponoval původní hudbu, herec Divadla J. K. Tyla Martin Stránský namluvil komentář a moje dcera Bohumila Loučímová vybrala a seřadila nejvhodnější texty.

Je na čase říci, o kom a o čem na plátně vyprávíte...
Spíš než vyprávěním se film snaží být obrazovou básní. Je především o Šumavě, kterou máme rádi, ale je vystavěn výhradně na základě pečlivě vybraných textů spisovatele Karla Klostermanna. Je tedy věnován jeho osobnosti a jeho kraji. Řídili jsme se autorovými texty, pokusili jsme se ukázat, jak Šumava mohla vyhlížet v jeho době, ale také divákům předkládáme, jak toto všechno vidíme naším filmařským okem. Dělíme se o své okouzlení.

Zákonitě se tedy do filmu promítá i současnost?
Ze všech sil jsme se vyhýbali všemu, co by připomínalo dnešek. Občas bylo obtížné najít záběr, do kterého by nezasahoval žádný telegrafní drát ani jiná vymoženost minulého nebo současného století.

Do kterých míst a které doby nás zavádíte a proč?
Na Šumavu v druhé polovině 19. století, se kterou byl spojen Karel Klostermann. Připomínáme, jak byla i je krásná, jeho osobnost a dílo, ale také širší souvislosti. Jsou tam konkrétní momenty ze šumavského života té doby, jako bylo soužití Čechů a Němců nebo nedávno připomínané tragické umrznutí dětí v kruté zimě. Klostermann rád vzpomínal na své dětství, a proto je tam i pasáček tehdy typický pro tento kraj. V hrané sekvenci se objeví i sám spisovatel, ztělesněný Stanislavem Polaufem z Filmového klubu Esprit v Plzni.

Poznáme jen přírodu nebo i místa důvěrně známá?
Na podzim chce film uvést Česká televize a rádi bychom, aby se dostal také na plátno některého z plzeňských filmových klubů. Pak uvidíte, že film začíná pohledem na hrad Kašperk, staré Kašperské Hory, ale především Klostermannovými slovy: Věnuji své knihy všem obyvatelům Šumavy, s nimiž cítím, jejichž radosti a žaly jsou i radostmi a žaly mými.

Jak dlouho a kde všude jste natáčel?
Natáčeli jsem rok a čtvrt, protože jsme si přáli mít ve filmu všechna čtyři roční období. Obrazy jsme pilovali, aby náladou, emocemi odpovídaly citacím z autorových děl. Kromě spisovatelových Kašperských Hor se ve filmu objevuje Rejštejn, Horská Kvilda, řeky Vydra i Křemelná. Máme Šumavu hodně rádi, touláme se po ní – tak jako jiní na kole či běžkách, my s kamerou. Natočit si tento kraj, a to pohledem Karla Klostermanna, byl trochu i náš sen. Tím náš myslím i mé manželky Vlaďky i kamaráda Standy Polaufa.

Film vznikal poměrně dlouho. Myslíte, že se to vyplatilo?
Myslím, že důkazem je cena z Telče, ze které máme opravdu radost. Hřeje mne u srdce, že to bylo ve velké konkurenci 235 filmů ze 32 zemí. Grand Prix Vojtěcha Jasného získal Antonín Daňhel, shodou životních náhod můj kamarád, za dokument o výtvarníkovi Jiřím Anderlem, a také on film tvořil skoro tři roky. My jsme byli hodně spokojeni, když přibývaly záběry takové, jaké jsme si předtím představovali. A přicházelo nové roční období a nové hledání „obrazů“, úžasná a příjemná práce.

Mluvíte téměř stále v množném čísle. Ze skromnosti?
Film je, byl a bude především kolektivní záležitostí. Jednotlivec zmůže většinou jen málo a výjimečně. Člověka z ráje produkovala plzeňská firma Gemini99.

Jak se vede filmařské produkční firmě v Plzni?
Firma má dva zaměstnance a osm až deset stálých spolupracovníků. Hlavním spolupracovníkem je moje manželka Vladimíra, která si za pětatřicet let společného života s naším „filmováním“ leccos užila. Nyní je takovou řídící hlavou naší malé společnosti, má na starosti produkci, celý chod firmy. Po stránce tvůrčí je nejbližším kolegou Miroslav Anton, spolupracujeme spolu již šest let. Nejvíce se věnujeme životu Plzně, trvale vytváříme pro město archiv nazvaný Plzeň v kostce. Tematicky převažuje dokument s kulturním zaměřením. Tak vzniká i prezentační film o Plzeňském kraji, ale občas si můžeme dovolit i vyloženě umělecké lahůdky, můžu–li to tak pojmenovat. Pro radost. K těm patří filmy Jak začínal český loutkářský zázrak, Finále – přerušená přehlídka nebo Lochotínský okruh o historii motocyklových a automobilových závodů v Plzni. A do této kategorie by měl patřit i chystaný snímek o nových kašnách pro plzeňské náměstí Republiky.

Máte dostatek možností, kde své filmy uplatnit?
Ze strany města je samozřejmě zájem především o dokumentaci života Plzně, ale o umělecké dokumenty má zájem i Česká televize. Tady se ale peníze nevrátí, takže třeba vznik Člověka z ráje naštěstí, a za to děkujeme, podpořilo Město Plzeň. Snažíme se tuto vstřícnost vracet i účastí na festivalech, kterou zároveň město i kraj propagujeme – s Člověkem z ráje se chceme vydat do Trenčianských Teplic a určitě jej přihlásíme na festival Finále 2010.

Existuje pro vás v Plzni vůbec konkurence?
Slovo konkurence skoro neznám a ani nechci znát, jsem moc rád, když vznikne dobrý, pěkný film, když se objeví autor, který to umí a potěší diváka. V profesionální oblasti se v Plzni prosadila ještě společnost Hartola Film, která se věnuje spíš filmům s tematikou cestování, ale její režisér Ladislav Moulis natočil i umělecký dokument o Bohumilu Konečném s názvem Bimba – příběh zapomenutého malíře. Měl jsem radost, že s tímto snímkem obsadil v jedné z kategorií v Telči třetí místo. Ze světa amatérského filmu vyšel podobně jako já také Miroslav Čapek. Společně jsme byli u začátků TV Nova, když jsme pro ni připravovali úspěšný cyklus zábavných pořadů Tajný závod.

Co říkáte dnešnímu snažení amatérských filmařů?
Fandím jim, držím palce, sleduji jejich snažení. Mnohdy mají zajímavé výsledky. Hlásím se k nim i tím, že stále jezdím do porot našich i mezinárodních amatérských soutěží. A rád. Rád jsem s nimi i filmem.

Autor: Petr Dvořák

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 140 Kč

Slévači Hutník ocelář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 155 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vzdělání ZŠ nebo SOU s výučním listem. Výhodou: jeřábnický a vazačský průkaz, praxe 3 roky na obdobné pozici , Popis práce: , hutnické práce, obsluha EOP, příprava a zodpovědnost za stav licích pánví pro odlévání litiny, spolupráce s tavbyvedoucím, Nabízíme:- zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 140-155 Kč/hod, - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 400 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje Konzultant značkové prodejny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 19400 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokud máte o danou pozici zájem, prosím o zaslání životopisu na e-mail: capova.tereza@o2.cz, , Máte energii na rozdávání, jste komunikativní a chcete si plnit sny? Ať už množstvím vydělaných peněz, úspěšnou kariérou nebo překonáváním výzev se skvělou partou kolegů? Pak právě pro vás máme skvělý job! Prvním krokem je pozice konzultanta, kde vás rádi naučíme vše, co k práci budete potřebovat., Váš den začne na prodejně schůzkou s vaším vedoucím. Společně se domluvíte, na co se dnes zaměřit - protože základní mzdu máte jistou, ale ke splnění snů chcete víc... Vedoucí vás podpoří nejen teoreticky, ale i při obsluze zákazníků. Součástí vaší práce je inspirovat naše zákazníky, ať naše služby a produkty využívají naplno. Takový přístup jsou pak peníze pro vás. Každý prodej. Budete pracovat s nejmodernějšími technologiemi a denně komunikovat s lidmi., A pokud již zdatnými obchodníky jste, využijte příležitosti a ukažte nám v krátkém čase, co ve vás je. Chceme kolegy, kteří vědí, co chtějí a jdou si za tím., , Zaměstnanecké výhody:, - Benefity v minimální hodnotě 18 000 Kč/rok a je na vás, na co je chcete čerpat., - Pravidelné motivující soutěže o dalších tisíce benefit bodů každý měsíc!, - 5 týdnů dovolené, 3 dny zdravotního volna a 5 dní neplaceného volna pro dostatek relaxu., - Příspěvek na mobilní telefon až do výše 7 200 Kč., - Internet v mobilu, neomezené volání a SMS, dáme Vám i výhodné tarify pro rodinu a, - Zvýhodněný internet na doma, O2 TV a další O2 služby., - Gastro pass kartu se stravným v hodnotě 105 Kč/den (65 Kč hradí zaměstnavatel)., - Exkluzivní nabídka operativního leasingu vozidel Škoda s výraznou slevou - např. nová Škoda Fabia s parkovacími senzory, klimatizací a rádiem již od 1 649 Kč měsíčně.. Pracoviště: 02 czech republic, a.s. radčická, Radčická, č.p. 2861, 301 00 Plzeň 1. Informace: Tereza Čápová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 115 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič motorového vozíku nad 30 t. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: , vzdělání SOU s výučním listem, obor nerozhoduje, platný ŘP sk. B, výhodou je vzdělání v technickém oboru, platný průkaz na VZV typ W2 s nosností nad 5 t, praxe s obsluhou VZV s nosností nad 30 t, ŘP sk. C výhodou, , Popis práce: , obsluha VZV Hyster 32t, převoz strusky v bednách na struskové pole, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 115,- Kč/hod (možná přesčasová práce), - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Telemarketingový pracovník 25 000 Kč

Prodejci po telefonu telefonní operátor/ka - pro zákaznický servis. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro rozšíření našeho mezinárodně působícího zákaznického centra hledáme pro naše nové působiště v centru Plzně k co nejbližšímu termínu , , obchodního zaměstnance pro zákaznické poradenství - Česká republika, , Vaše pole působnosti :, Telefonická a písemná služba a poradenství našich českých zákazníků, Příjem a zadávání objednávek, , Naše nabídka :, Denně nové kontakty a osobní rozvoj, Několika měsíční školení - "training on the job", Místo : na plný úvazek ( 40 hod ) - možnost zkráceného úvazku (pouze kancelář), , Vaše kvalifikace :, Velmi dobrá znalost řeči (slovem a písmem) česky a německy, Obratné vyjadřování, Příjemný hlas, Obchodní vzdělání, popř. zaměstnanecké zkušenosti, Zkušenosti v zacházení s počítačem a telefonem, , Nástupní plat: 25 000 Kč - 28 000 Kč, Po zkušební době zvýšení mzdy + měsíční odměny + stravenky 80,- Kč / den, , Zajímáte-li se o tuto činnost v tomto - do budoucna orientovaném a moderním prostředí, těšíme se na vaši písemnou žádost o místo a životopis v německém jazyce., Žádost a CV pošlete, prosím, na: Michaela.freisleben@taurus-service-sro.com, Tel: 602 769 112. Pracoviště: Tcs taurus service s.r.o., Plovární, č.p. 82, 301 00 Plzeň 1. Informace: Michaela Freisleben, +420 602 769 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V nemocnicích chybí krev

Žihelský smíšený pěvecký sbor.
4

Žihelským aplaudovali Francouzi vestoje

Spor cizinců v Plzni na ubytovně skončil rvačkou

Plzeň - Za první polovinu letošního roku evidují kriminalisté v kraji celkem 428 případů, kde jsou pachateli cizinci.

Květinový blešák na Terase

Plzeň – Milovníky květin a květinových doplňků dnes potěší květinový blešák ve Zbrojnické ulici 7 v Plzni.

Květiny pro Karla Klostermanna

Plzeň - V pondělí uplynulo 95 let od smrti spisovatele Šumavy. Lidé si výročí připomněli u jeho hrobu.

Věřím, že začneme stejně výborně jako vloni, doufá Roman Hubník

Plzeň – Sportovní cíle mistrovské Viktorie se už pár let nemění. Výraznou novinkou pro sezonu 2018/19 jsou tak dresy s límcem a knoflíky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT