V sobotu totiž uvede vůbec poprvé v českém nastudování nový muzikál Cesta kolem světa za 80 dní. Ve skutečnosti se na tuto pouť vydáte v plzeňském Komorním divadle o sedmé hodině večer a kolem desáté budete doma.

Název jasně sděluje, že nový český muzikál skladatele Zdeňka Bartáka a scenáristy Petra Markova vznikl podle slavného románu francouzského spisovatele Julesa Verna. Knížka vyšla v roce 1873, ale už předtím začaly příběhy o Phileasu Foggovi vycházet na pokračování v novinách. Asi ještě méně se ví, že romanopisec zároveň pracoval i na divadelní podobě jeho dobrodružství a že hra vstoupila na jeviště už v roce 1874. Do plzeňského divadla se dostala devět let nato a roku 1903 dokonce v režii samotného Vendelína Budila.

„Muzikálová verze vznikla v Česku, ale dosud v češtině nebyla uvedena. V roce 2007 oslovila dramaturgie polské scény v Českém Těšíně autory již několika českých muzikálů Petra Markova a Zdeňka Bartáka a z následné spolupráce vznikl muzikál W 80 dni dookoła świata, který měl premiéru v roce 2008. O rok později ho uvedlo Divadlo J. G. Tajovského ve Zvolenu,“ osvětluje zrod nového titulu dramaturg plzeňské inscenace Jiří Untermüller. „České uvedení tohoto muzikálu se připravuje od poloviny roku 2009. Autoři po konzultacích s režisérem Romanem Meluzínem přistoupili i k výrazným úpravám a doplněním,“ dodává, jaké peripetie dovedly Cestu kolem světa za 80 dní až do Divadla J. K. Tyla. Dirigenty zdejšího nastudování jsou Pavel Kantořík s Jiřím Petrdlíkem, scénu navrhl Ondřej Zicha, kostýmy vznikly podle Lucie Loosové, balet se představí v choreografii Petra Brettschneidera a sbor připravila Kateřina Studentová.

V hlavní roli Philease Fogga se objeví Bronislav Kotiš – a nespočet jeho příznivců již nyní jistě potvrzuje, že lepšího představitele si Plzeň nemůže přát. Jeho partnery na jevišti budou Soňa Borková, Jan Kaštovský, Stanislava Topin– ková–Fořtová, Roman Krebs, Radek Štědronský Shejbal, hosté Miro Grisa, Veronika Veselá a v roli Julesa Verna vystoupí Jiří Untermüller. Jaký bude plzeňský cestovatel Phileas Fogg? Může se inspirovat románem, ale i Georgem Francisem Trainem, který v roce 1870 cestu kolem světa za 80 dní skutečně vykonal.