Třebaže se o Evitě běžně mluví jako o muzikálu, má na mysli, že Plzeň uvede poprvé „celozpívanou” rockovou operu. Premiéry se publikum dočká tuto sobotu od 19 hodin na scéně plzeňského Komorního divadla.

„Evitu vnímám zejména jako silný příběh o nesmírně cílevědomé mladé ženě, která si z dětství nese stigma bastarda. Nejen těm, kteří na ni plivali, ale celému světu chce dokázat, že patří na výsluní společnosti, na samý vrchol,” říká Meluzín, který je zároveň režisérem inscenace. Příběh sám vychází částečně ze skutečné historie - Evitou je míněna druhá manželka argentinského prezidenta Juana Peróna, který je ostatně dalším z protagonistů tohoto muzikálu či rockové opery. Bouřlivý osud Evy Duarte Perónové nám dílo přibližuje velmi podstatně prostřednictvím smyšleného vypravěče Che, kterého však publikum vesměs vnímá jako revolucionáře Guevaru, ač se s ním skutečná Evita nikdy nepotkala.

Mnozí čeští diváci znají Evitu z filmu s Madonnou, jistě málokdo z londýnské premiéry v roce 1978, zato velké popularity dosáhlo už první české nastudování roku 1998 v Praze. Tehdy titulní roli zpívaly v alternaci Radka Fišarová a Tereza Slouková. Nyní ji v Plzni vytvoří Soňa Borková a hostující Ivana Skálová, někdejší spolužačky během studia muzikálového oboru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. „Vedle role Velmy Kellyové v muzikálu Chicago to je druhá úloha v mém životě, kterou jsem si moc přála zahrát. Když jsem obstála u konkurzu na Evitu, měla jsem velkou radost,” sdělila své pocity plzeňská sólistka Soňa Borková. Už ve třiadvaceti ztvárnila Evitu alternující Ivana Skálová, která stále zůstává věrná brněnskému jevišti. „Hudba tohoto muzikálu je pěvecky, intonačně i rytmicky velice náročná. I po dvou letech, kdy jsem tuto roli nastudovala na své domovské scéně Městského divadla Brno, mám stále co zlepšovat. Zkrátka musím být neustále ve střehu,” vyjádřila se k hudebnímu charakteru Evity.

Jak by její hudba nebyla náročná, když ji zkomponoval Andrew Lloyd Webber, tvůrce muzikálů Jesus Christ Superstar, Cats či Fantom opery. Autorem libreta je jeho dlouholetý spolupracovník Tim Rice. Oba jsou anglickými rodáky, už překročili šedesátku a oba královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu.

EVITA

Poprvé v Divadle J. K. Tyla v Plzni tuto sobotu 3. prosince od 19 hodin. Přebásnil Michael Prostějovský. Režie Roman Meluzín. Dirigenti Pavel Kantořík a Martin Kumžák. Choreografie Pavel Strouhal. Scéna Ondřej Zicha. Kostýmy Lucie Loosová. Dramaturg Jiří Untermüller.

Eva Duarte Perónová / Soňa Borková, Ivana Skálová
Che / Roman Říčař
Juan Perón / David Uličník
Magaldi / Jozef Hruškoci, Martin Hubeňák
Perónova milenka / Jitka Cafourková, Eva Marešová, Petra Vraspírová