Letos jsme festival světla Blik Blik naplánovali až po jarním slunovratu, a protože už v té době bude den delší než noc, posunuli jsme i začátek světelných projekcí na 19. hodinu, říká Tomáš Fridrich, programový ředitel areálu DEPO2015.

Světelné instalace vždy tvoří v Plzni nějakou trasu, po níž se návštěvníci mohou vypravit. Byly umístěné třeba na Lochotíně nebo loni na Slovanech. Kudy povede trasa letos?

Máme vlastně takové malé pětileté výročí, a tak jsme se rozhodli festival vrátit do centra Plzně. Instalace budou u Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici a na náměstí Republiky. Odtud návštěvníci mohou pokračovat do prostoru U Branky a pak k budově úřadu Plzeňského kraje. Odtud se skrze Myší díru s Fresh Air Gallery dostanou ulicí Antonína Uxy k nám do DEPO2015.

Kolik instalací budou moci letos lidé vidět?

Bude jich celkem třináct. Dvě interiérové instalace budou v DEPO2015, jedna v zahradě v Škroupově ulici 6 a jedna ve vnitrobloku Německé a anglické knihovny na náměstí Republiky.

Kolik činí vstupné na festival?

Vstup na venkovní instalace je zdarma. Interiérové instalace jsou zpoplatněné padesáti korunami. Avšak jedna vstupenka platí pro všechny čtyři interiérové instalace po oba dny.

Vstupné už je v předprodeji na GoOut a Plzeňské vstupence a prodávat se bude i na místech u interiérových instalací po celou otevírací festivalovou dobu, která je od 19:00 do 23:59 hodin.

Bude připravena nějaké speciální instalace, na niž chcete návštěvníky upozornit?

V Autobusové hale v DEPO2015 budeme mít hyperrealistický model Měsíce od britského umělce Luka Jerrama (viz box). Připomeneme tak, že letos uplyne 50 let od doby, kdy na Měsíc vstoupil první člověk. Je to koule o průměru 7 metrů a o váze 140 kilogramů. V měřítku, v němž 1 centimetr představuje 5 kilometrů měsíčního povrchu. Obraz s vysokým rozlišením vytvořilo Centrum věd astrologie v USA. Obrázky byly pořízeny družicovým systémem NASA v roce 2010. Dílo už procestovalo přes 20 zemí světa a vidělo ho na 2,5 milionu lidí. Museum of the Moon, jak se v originále tento model Měsíce jmenuje, bude v Autobusové hale k vidění už od pondělí 25. března. Po celý týden k němu chystáme doprovodný program pro školy i pro veřejnost.

Budou oproti předchozím ročníkům nějaké změny?

Festival bude mít nově vytvořené centrum v prostoru U Branky, kde bude kavárna s teplými nápoji na zahřátí a s hudební produkcí DJe. Jídelní zóna bude spolu s infostánkem na náměstí Republiky, kde se mezi lidmi budou pohybovat obří loutky z mořského světa. Na festivalu zahájíme také výstavu jednoho z nejvýraznějších autorů české graffiti scény Michala Škapy aka TRONa. Tato výstava umístěná v Truhlárně depa naváže na jeho světelnou instalaci v exteriéru depa, kdy typické Škapovo „kaligrafické“ písmo doplní technologie neonu. Exteriérová instalace na budově DEPO2015 zůstane už nastálo.

Blik Blik: Luke Jerram

Luke Jerram

Brit, 45 let, vystudoval sochařství a performance art. Kombinuje umění, technologie a vědu. Propojuje umění a komerční svět. Vyučuje na univerzitách.

Svou fascinaci lidským vnímáním připisuje především tomu, že je barvoslepý.

Jako první rozestavěl na veřejná místa klavíry.

Před svou kanceláří vytvořil obří skluzavku

Adresy, na nichž budou umístěny světelné instalace evropských i českých tvůrců:

DEPO2025, Presslova 14:

4 instalace

Antonína Uxy 15

Podchod v ulici U Trati

Škroupova 18

Škroupova 6

Kopeckého sady:

2 instalace

nám. Republiky: 2 instalace

Veleslavínova 6