Jednoho z nejtalentovanějších kontrabasistů současnosti, který spolupracuje nebo spolupracoval s řadou hvězd světového jazzu i popmusic, doprovází v těchto dnech po Evropě jeho vlastní kapela Sound Effect.

Washingtonský rodák v Plzni představí své poslední album Coming of Age, které charakterizuje jeho hudební rozsah, tedy prakticky Ben Williams & Sound Effect koncertují 7. června od 19:30 hod. v Měšťanské beseděneomezené fúze jazzu. Pojí ho takřka se vším. Na zmíněném albu například s africkými popovými rytmy v písni Voice of Freedom věnované Nelsonu Mandelovi nebo s rapem v Toy Soldiers Reprise, ale třeba také s rockem v kontrabasovém sólu ã la Smells Like Teen Spirit od skupiny Nirvana.

„Mám za to, že hudba je nejsilnější nefyzickou silou ve vesmíru, umí vyrušit jakékoli kulturní hranice a promlouvá k podstatě toho, čím jsme. Věřím, že úplně každý může na nějaké úrovni prociťovat hudbu, různou hudbu. A já si moc přeji, aby naše hudba propojovala lidi s něčím hlubším, aby je svým prostřednictvím brala na emocionální cestu,“ říká o své tvorbě Williams, který před svými koncerty často říká, že jde na podium vytvářet emoce, a tím spojovat lidi v sále.
Kromě skladeb z posledního alba lze očekávat, že zazní i některé upravené písně americké superstar Prince, který byl jedním z největších Benových vzorů a inspirací. S Princem i příležitostně spolupracoval. A loni po jeho předčasné smrti se Williams účastnil projektu, kdy s malým orchestrem Princovo dílo připomínal. A pravděpodobně zazní i některá ze skladeb z alba Unit Band od Pata Methenyho, které v roce 2012 získalo cenu Grammy jako nejlepší instrumentální jazzové album. Ben Williams, který cenu přebíral, nahrál všechny basové a kontrabasové party.