„V tu dobu, kdy se bude vysílat semifinále a finále, tak nebudou hrát ani kapely a festival v tu chvíli bude patřit fotbalu,“ informoval nás organizátor akce Josef Bruha.

Hlavní těžiště Basinfirefestu ale bude ležet jako tradičně v koncertech rockových a metalových kapel. Organizátoři slibují větší atraktivitu oproti loňskému ročníku, kdy ve Spálené Poříčí vystoupili W.A.S.P., Kreator či Waltari.

„V současné době můžeme jako o potvrzené kapele hovořit o kanadských 3 Inches Of Blood, která patří do stejné stáje jako Slipknot nebo Machine Head a v současné době patří k velmi vyhledávaným jménům tvrdé hudby,“ podotkl Bruha.

O dalších jménech se prý v současné době jedná. Jisté ale je, že akce letos přivítá nejvíce zahraničních kapel ve své historii.

„Letos chceme mít v programu dvacet zahraničních kapel. Celkově trochu snížíme počet vystupujících formací z loňských sto šestnácti na rovnou stovku,“ vysvětlil pořadatel akce, na kterou loni přišly tisíce lidí.

Kromě zahraničních umělců se na Basinfirefestu, který se uskuteční poslední červnový víkend na louce nad Spáleným Poříčím, představí také tuzemská rocková špička. Mezi kapelami, které do Poříčí přijedou za svými fanoušky, nebudou chybět taková jména, jako Arakain, Silent Stream Of Goddless Elegy, Harlej, Tleskač, Krucipüsk, Debustrol, Törr nebo V.A.R.

Do prodeje se už dostaly také lístky na letošní ročník. Do konce roku je fanoušci mohli kupovat za tři sta devadesát korun. K tomu navíc dostali i tričko festivalu. Od nového roku je vstupenka o šedesát korun dražší. „Prvních sto kupujících také od nás dostane zmíněné tričko,“ upřesnil Bruha. Cena lístků bude ale krátícím se časem mírně stoupat.

Svou historii Basinfirefest odstartoval v roce 2003, kdy se ještě jako jednodenní akce uskutečnil na fotbalovém hřišti přímo ve Spáleném Poříčí. Tehdy jako hlavní lákadlo nabízel vystoupení německých thrashmetalistů Destruction.

O rok později se v roli headlinera představila pražská pětice Arakain.

V roce 2005, po přestěhování na louku nad město, Basinfirefest hostil americké hardcoristy Pro–Pain. O rok později to už byly hned dvě hvězdy – německá zpěvačka Doro Pesch a švédští rapmetaloví experimentátoři Clawfinger.