Devatenáct let vězení – to je definitivní trest pro Ukrajince Viktora Veselovského (19), který v Plzni vloni znásilnil a poté se pokusil brutálně zavraždit svoji o čtyři roky mladší známou. Poté, co dívku pobodal na krku a myslel si, že je mrtvá, se pokusil chladnokrevně zamést stopy a zbavit se těla. Na školačce, úspěšně předstírající smrt, rozřezal oblečení, polil ji dezinfekcí, zabalil do pytle, shodil ze srázu a zakryl větvemi. Krajský soud v Plzni mladého cizince poslal v dubnu na 19 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Odvolací Vrchní soud v Praze nyní jeho verdikt potvrdil.

Veselovskyy, který není válečný uprchlík, ale v ČR žije delší dobu, školačku z Plzně, se kterou se znal, vloni 8. srpna vylákal k řece poblíž areálu střelnice v Plzni-Lobzích. Na cestu se vybavil. „Měl s sebou v batohu mimo jiné lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž, další nůž a lahev roztoku SAVO,“ uvedl státní zástupce Jiří Richtr. Mladík podle obžaloby dívku spoutal lepicí páskou, povalil ji na zem, svlékl ji a vykonal na ní soulož. Pak ji odvedl k nedalekému lesíku, kde ji měl pod pohrůžkou přinutit k orálnímu sexu.

Poté ji pořezal na krku a řekl jí, že „než vykrvácí, bude to trvat dva dny, takže má na výběr mezi rychlou a nebolestivou smrtí, nebo dlouhou a bolestivou“, a jelikož dávala najevo, že nechce ani jednu z možností, bodl ji nožem do krku. Dívka poté padla k zemi a předstírala, že je mrtvá. Ukrajinec poté ve snaze zabránit svému odhalení podle obžaloby dívku svlékl, zabalil ji do pytle, nalil jí na hrudník a přirození SAVO a shodil ji ze srázu do lesního porostu, kde ji zakryl větvemi.

Soudní znalec z oboru soudního lékařství Hynek Řehulka soudu řekl, že školačka měla velké štěstí, že nůž nezasáhl žádnou z tepen, jinak by byla přímo ohrožena na životě.

Veselovskyy se přiznal jen k tomu, že měl s dívkou v minulosti, kdy jí ještě nebylo 15 let, několikrát sex, a tomu, že ji zranil nožem. Pak se podle svých slov v panice pokusil zbavit těla. Řekl, že ho mrzí to, co udělal, a že je štěstí, že školačka přežila. „Chci se jí omluvit. Doufám, že bude mít krásný život a že na mě brzy zapomene. Chci se omluvit i své rodině a své přítelkyni. Chci si odsedět trest a být lepším člověkem,“ prohlásil v závěrečné řeči mladý Ukrajinec. Jeho obhájce Petr Brožovský řekl, že ve spise není jediný přímý důkaz, že by jeho klient spáchal vše, co je uvedeno v obžalobě. Za adekvátní trest by považoval 11 let ve věznici s ostrahou. Jeho klient je dle něj v podstatě dítě, které si jen hraje na drsňáka s nožem.

Naopak zmocněnkyně poškozené Tereza Rogová uvedla, že se obžalovaný zachoval mimořádně amorálně, a připomněla, že mladík je podle znalců pro společnost nebezpečný, je fascinován násilím a má sklony k sadismu. Dále konstatovala, že oběť trpí kvůli znásilnění, útoku nožem a následnému jednání obžalovaného posttraumatickou stresovou poruchou.

Státní zástupce Jiří Richtr navrhl pro obžalovaného 18 let vězení. Připomněl, že mladík vraždu plánoval a byl na ni vybaven.

Senát v čele se soudkyní Helenou Przybylovou však poslal Veselovského na 19 let do věznice se zvýšenou ostrahou a musí také zaplatit poškozené necelých půl milionu korun. Soudkyně Przybylová ve svém odůvodnění uvedla, že vzhledem k závěrům znalců, že obviněný je aneticko – psychopatická osobnost bez možnosti léčení, je výše trestu zcela na místě. „Soud má zato, že svůj čin nespáchal v nepříčetnosti, jak tvrdila obhajoba, ale s rozmyslem. Poškozená si navíc ponese následky na svém zdraví dlouhodobě, ne-li celý život. Obžalovaný ani neprojevil za celou dobu žádnou upřímnou lítost. Jedinou polehčující okolností je jeho věk těsně nad hranicí zletilosti,“ prohlásila Przybylová.

Obžalovaný se odvolal, a tak se věcí zabýval Vrchní soud v Praze. Ten mladíka ale nepotěšil. „Odvolací soud ve věci rozhodl tak, že napadený rozsudek potvrdil,“ sdělil Deníku jeho mluvčí Vít Vatra.