Klatovský soud Bareše původně obžaloby zprostil, odvolací Krajský soud v Plzni ale dal za pravdu argumentům obžaloby, verdikt zrušil a nařídil, že věc musí být znovu projednána. Klatovský soud musí mimo jiné udělat vyšetřovací pokus na místě nehody.
Tragédie se stala předloni 12. června odpoledne, kdy sedmdesátiletá důchodkyně, doprovázená svým osmiletým vnukem a třemi kluky ze sousední chalupy ve věku od 8 do 13 let, nedaleko Čachrova v místě zvaném Poschingrův dvůr chtěla přejít hlavní tah z Klatov na Železnou Rudu. Přitom jejího vnuka srazil motocykl BMW S 1000 XR, jedoucí od Javorné a řízený Barešem. Ten na neštěstí podle obžaloby, jež zazněla u klatovského okresního soudu, nese vinu.
„Na vzdálenost cca 115 m při rychlosti cca 91 km/h uviděl před sebou čtyři děti a ženu s kárkou, na něž reagoval ubráním plynu, přibrzďováním a vyhýbáním vlevo, přičemž se pak v rychlosti cca 77 km/h čelně střetl s nezletilým, který se při přecházení za ostatními opozdil a po spatření motocyklu se zastavil v jeho koridoru pohybu,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Petra Švecová s tím, že hoch utrpěl tak závažná zranění, že jim na místě podlehl. Obžalovaný podle ní jako řidič porušil důležitou povinnost danou zákonem o provozu na pozemních komunikacích, která mimo jiné stanoví, že řidič je povinen dbát zvýšené opatrnosti vůči dětem.
Babička mrtvého školáka, jejíž jméno ani tvář nelze zveřejnit kvůli ochraně zesnulého dítěte, soudu řekla, že rušnou komunikaci v těchto místech s dětmi přecházela pravidelně. V osudný den počkala, až přejede auto, a pak kluky vyzvala, aby běželi na druhou stranu. Už byli v silnici, když viděla blížící se motocykl. „Vůbec nebrzdil. Křičela jsem na děti, ať utíkají, já také běžela,“ uvedla plačící žena, která přiznala, že nepostřehla, že vnuk zůstal vzadu. Několikrát zopakovala, že motorkář děti musel vidět, a kdyby brzdil, neštěstí se nestalo.
Soudní znalec z oboru dopravy Michal Kešner potvrdil, že kdyby motorkář začal intenzivně brzdit, dokázal by zastavit. Řekl ale také, že nemusel hocha ve stínu hned spatřit a že kdyby dítě na poslední chvíli nezastavilo, ke srážce by nedošlo.
Bareš, který se také opakovaně neubránil slzám, vysvětlil, že když spatřil skupinku na silnici, za prvé netušil, že jsou v ní děti, a za druhé situaci vyhodnotil tak, že stačí jen přibrzdit a vyhne se jí, neboť v protisměru nic nejelo. Zdálo se mu to mnohem bezpečnější, než prudce brzdit a riskovat pád a smetení všech chodců. Chlapce spatřil na poslední chvíli a už nedokázal zareagovat, byť je dle svých slov zkušený motorkář. „Lituji, že jsem tomu nedokázal zabránit. Do konce života to budu mít přes sebou,“ uvedl. Doplnil, že zatímco v době nehody na místě nebyla žádná značka, teď jsou tam hned dvě, jedna upozorňující na chodce a druhá doporučující snížit rychlost.
Za usmrcení z nedbalosti mu hrozilo odnětí svobody na jeden rok až šest let. Zmocněnec poškozených navíc požadoval odškodné pro pozůstalé - po milionu korun pro oba rodiče zesnulého chlapce, půl milionu pro jeho sourozence a po čtvrt milionu pro oba dědy a obě babičky, včetně té, která je ve věci také obžalována, neboť dle státního zastupitelství tragédii spoluzavinila.
Senát klatovského soudu v čele se soudcem Petrem Sperkem po zvážení všech okolností Víta Bareše obžaloby zprostil. „On zpomalil, vyhýbal se, ale dítě tam nepředvídal. Následek je tragický, ale šlo o shodu náhod, on dle našeho názoru nic nezanedbal,“ vysvětlil Sperk.
Státní zástupkyně se ale na místě odvolala, a tak případ nyní řešil Krajský soud v Plzni. Ten verdikt z Klatov zrušil a nařídil opětovné projednání. „Zcela se ztotožňujme se všemi argumenty státního zástupce v podaném odvolání. Rozsudek je předčasný, domníváme se, aby bylo úplnosti dokazování učiněno zadost, že je třeba učinit vyšetřovací pokus, a to pokud jde o rozpoznatelnost přecházejících osob,“ konstatoval předseda senátu Eduard Wipplinger.
Dodal, že je třeba, aby se okresní soud zabýval i dalšími okolnostmi, např. rychlostí motorkáře. „Je evidentní, že obžalovaný viděl skupinu v době, kdy mohl reagovat jinak a rychlost snížit výrazněji, než ji snížil. Evidentní na druhé straně je jasná spoluvina osoby převádějící děti. Nutný je tedy vyšetřovací pokus, doplnění znaleckého posudku a poté znovu zhodnocení všech důkazů,“ uzavřel soudce Wipplinger.
Soud s babičkou chlapce, která se stejně jako motorkář zpovídá z usmrcení z nedbalosti, neboť dle obžaloby dítě nedostatečně hlídala, se konal shodou okolností ve stejný den jako odvolací soud v případě motorkáře Bareše. Verdikt ale nezazněl a jednání bylo odročeno.