Nenapravitelný kriminálník Banda, který už byl čtrnáctkrát soudně trestán u nás a jedenkrát v Anglii, stanul před soudem za čin spáchaný v listopadu roku 2021. Tehdy denně fetoval a popíjel a jinak tomu nebylo ani v osudný den, když už v 10 hodin dopoledne měl v sobě gram pervitinu a lahev brandy. V tomto stavu se vydal do jednoho z obchodů s textilem v centru Plzně. Nejprve předstíral, že zkouší oblečení, a poté nečekaně surově napadl prodavačku.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

„Bil mě oběma rukama, pěstmi, útočil na obličej a hrudník. Bylo to deset dvacet ran. Pak jsem spadla na zem a asi na chvíli omdlela. Když jsem se probrala, stál nade mnou, vulgárně nadával a chtěl prachy. Když jsem se doplazila k pokladně, ještě jsem dostala. Pak jsem mu ji otevřela, on si vzal peníze, vzal i bundu ležící vedle a odešel, přičemž mi vyhrožoval, že když to oznámím, že mě zabije. Opravdu jsem měla strach,“ líčila soudu žena. „Když jsem do obchodu po jejím telefonátu přijel, byla zakrvácená a všude byla krev. Vypadala, jako by ji někdo zmasakroval. Je to neuvěřitelné, pro takový pakatel téměř zabije starou ženskou,“ doplnil majitel prodejny.

Žena podle znalkyně utrpěla středně těžkou posttraumatickou stresovou poruchu. „Bojím se lidí, neustále se otáčím, kdo je za mnou. Skončila jsem v práci, na nákupy se mnou musí chodit manžel, bojím se sama na chatě, vrací se mi vzpomínky,“ popsala některé z problémů poškozená.

Banda u Krajského soudu v Plzni svůj čin bagatelizoval a tvrdil, že ženě dal jen jednu facku. Dle svých slov jí nevyhrožoval ani nenadával. „Je mi hrozně líto, co jsem udělal. Byl jsem ožralý a zfetovaný, všeho lituji. Omlouvám se, budu mít výčitky do konce života,“ tvrdil.

Policejní eskorta přivádí k městskému soudu v Plzni obviněného mladíka.
Za brutální čin v Plzni padla obžaloba. Cizinci hrozí výjimečný trest

Senát v čele se soudkyní Helenou Przybylovou přidal Bandovi ke 44 měsícům, jež si už odpykává za předchozí trestnou činnost, dalších šest let a čtyři měsíce. Dohromady to dělá rovných deset let. „Významně přitěžující okolností byla použitá intenzita násilí ve vztahu k poškozené, starší ženě, následky a bezúčelnost použitého násilí, kdy soud dospěl k závěru, že násilí v daném případě vůbec nebylo nutné k dosažení cílů útoku,“ vysvětlila Przybylová.

Banda se odvolal, ale ani u Vrchního soudu v Praze sluchu nenašel. „Odvolání obžalovaného podané proti rozsudku soudu I. stupně bylo jako nedůvodné zamítnuto,“ potvrdila mluvčí VS Praha Kateřina Kolářová.