Zhasla totiž jeho poslední naděje. U Krajského soudu v Plzni neuspěl s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu Plzeň-sever, který ho poslal za mříže za to, že opakovaně řídil, ač to měl zakázané. Jen během loňského roku ho policisté přistihli při řízení osobního auta celkem desetkrát. Soudy v Klatovech a Plzni ho za to opakovaně trestaly, dostal několik podmínek, zákazů řízení, pokuty i obecně prospěšné práce, ale vše marné, jezdil dál. A tak půjde do vězení.

Na pořádný malér si senior, který roky jezdil s kamionem, zadělal už v letech 2021 a 2022, kdy opakovaně poměrně značně překročil rychlost v obci. V lednu 2023 tak přišel o řidičský průkaz. Ač měl zákaz řízení a byl opakovaně soudy trestán, sedal za volant znovu a znovu. Soudy byly dlouho benevolentní, ukládaly mu výchovné tresty, ale na seniora nic nezapůsobilo, jezdil dál, i přes podmínku a zákazy řízení, které mu platí až do března 2031.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

„Na počátku bylo banální překročení rychlosti, kvůli němuž jsem přišel o řidičský průkaz. Věděl jsem, že mám zákaz řízení, ale potřeboval jsem jezdit k lékaři, musel jsem tam vozit svoji družku, která je téměř nepohyblivá. Zpočátku jsme zkoušeli jezdit autobusem, ale to nešlo. Tak jsem se nakonec rozhodl, že upřednostním zdraví před zákazem řízení,“ vysvětloval Glänzner severoplzeňskému soudu s tím, že v 90 procentech případů, kdy byl přistižen policisty, šlo právě o cestu k lékaři. Před soudem prohlásil vinu, nepodmíněný trest navržený státním zastupitelstvím ale označil za nepřiměřený. Tolik se dle něj nedává ani za smrtelnou nehodu.

Státní zástupce Yannick Habily navrhl obžalovanému, jemuž hrozily až dva roky vězení, uložit nepodmíněný trest odnětí svobody na šest až osm měsíců. Připomněl přitom, že muže od páchání trestné činnosti neodradilo ani sedm loňských rozhodnutí soudů kvůli maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání a že jde o speciálního recidivistu. Výmluva na lékaře podle něj neobstojí, jsou další možnosti, jak se tam dopravit.

Muhsin Al Kannany před tachovským soudem, který rozhodoval o jeho vazbě.
Dětský lékař zůstane za mřížemi, rozhodl krajský soud

S tím se soudce Radek Vydra ztotožnil a Jiřího Glänznera poslal za mříže, ovšem na trochu kratší dobu, na pět měsíců. Připomněl přitom, že má v rejstříku trestů celkem 20 záznamů. Více než polovina je staršího data a je dávno zahlazena, ale to, co senior předvedl vloni, kdy byl opakovaně soudně trestán za řízení v zákazu, se jen tak nevidí. „Je to extrémní a svědčí to o jistém pohrdání soudem,“ prohlásil soudce Vydra s tím, že jiný trest než nepodmíněný nepřicházel v úvahu vzhledem k tomu, že předchozí výchovné tresty neměly žádný účinek.

Glänzner se odvolal, ale u Krajského soudu v Plzni zastání hledal marně. „Odvolací soud rozhodnutí soudu I. stupně potvrdil,“ informovala Deník mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová.