Už je to definitivní. Operátorka tísňové linky Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Irena Bláhová (59) z Plzně, která ke staršímu muži, jenž byl nalezen ležící na chodníku ve Starém Plzenci, nevyslala sanitku, ale poslala rovnou koronera, neboť ho považovala na základě rozhovoru s oznamovatelem za mrtvého, dostala podmínku. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni. Dobrou zprávou pro obžalovanou je, že odvolací soud zmírnil uložený zákaz činnosti. Bláhová sice nesmí čtyři roky dělat operátorku záchranky, ale může pracovat ve zdravotnictví.
Psal se 13. říjen 2021, když si lidé projíždějící autem Starým Plzencem všimli čtyřiašedesátiletého muže ležícího bezvládně na chodníku. „Měl otevřené oči, nehýbal se, nedýchal. Volal jsem na linku 155 a postupoval podle toho, jak mi říkala paní ze záchranky. S pánem, co šel kolem, jsme zkoušeli, zda má tep, ale neviděli jsme žádné známky života. Modral a byl studený,“ popsal soudu muž, který přispěchal k seniorovi na chodníku jako první. Dodal, že operátorka mu řekla, že je tedy dotyčný mrtvý a ať na místě počká na policii a koronera. A to byl právě okamžik, kdy měla operátorka Bláhová dle obžaloby udělat zásadní chybu.
„Přestože si v průběhu telefonního hovoru nezjistila informace, které by jednoznačně svědčily pro závěr, že poškozený zemřel, rozhodla o nevyslání výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby. Místo toho vyslala lékaře, provádějícího prohlídku zemřelých, který se na místo dostavil zhruba za 1,5 hodiny, kdy v mezidobí se na místo dostavila jednotka hasičského záchranného sboru, která započala s okamžitou resuscitací,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Renata Havelková s tím, že v oživování poté pokračovali přivolaní zdravotničtí záchranáři, ale bohužel neúspěšně.
Ač pro laiky vypadal muž na chodníku jako mrtvý, mohl podle soudního znalce, lékaře Ondřeje Fraňka, v tu dobu ještě žít. „To, že má člověk modrou barvu, že se nehýbá a nedýchá, to není jistá známka smrti. Byla možnost obnovení životních funkcí, byť to bylo v řádu jednotek procent,“ uvedl Franěk s tím, že operátorka nepostupovala v souladu s doporučeným postupem. Sanitku podle něj měla na místo jednoznačně vyslat.
Obžalovaná, dlouholetá operátorka tísňové linky, ale vinu před soudem opakovaně odmítla, hájila se tím, že vycházela z informací od volajícího.
Soudkyně Okresního soudu Plzeň-jih Martina Soudková ji uznala vinnou a uložila trest odnětí svobody v délce šesti měsíců, s podmíněným odkladem na zkušební dobu jednoho roku, a trest zákazu činnosti na čtyři roky. Ten obnášel nejen zákaz práce operátorky, ale celkově v povoláních, v nichž by poskytovala lidem zdravotní péči.
Bláhová se odvolala a u Krajského soudu v Plzni dosáhla mírného zjemnění trestu. Odvolací senát ponechal nezměněný podmíněný trest, ale rozsudek okresního soudu byl zrušen v části týkající se zákazu činnosti. „Znovu bylo rozhodnuto tak, že byl uložen trest zákazu výkonu práce operátorky a dispečerky tísňové linky zdravotnické záchranné služby, a to na dobu čtyř let,“ vysvětlila mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová s tím, že odvolací senát již neukládal obecný zákaz práce ve zdravotnictví. To znamená, že žena může působit např. jako zdravotní sestra.