Děje se tak po úterním zasedáním vlády, která přijala preventivní bezpečnostní opatření v souvislosti s prvním stupněm ohrožení terorismem, jenž bude kvůli bezepčnosti při blížících se velkých sportovních akcích u nás i v Evropě platit do 30. září.

„Působení policistů v takové výstroji a výzbroji je ryze preventivním bezpečnostním opatřením. budeme na území Plzeňského kraje, stejně tak jako na jiných místech v České republice, posilovat výkon služby u vytipovaných objektů nebo u vybraných sportovních, kulturních či společenských akcí,“ vysvětlil policejní mluvčí Pavla Burešová. Jednou z prvních akcí, které se tato přijatá preventivní bezpečnostní opatření budou týkat, jsou Slavnosti svobody, jež se budou konat v Plzni od 3.-6. května.

Stejně tak policisté posílí výkon služby i na některých dalších zájmových místech, která si svou povahou vyžadují vyšší pozornost. „Věnovat se budeme v rámci zvýšeného výkonu služby v souvislosti se silničními kontrolami mj. také převozu zbraní nebo pyrotechnickeho materiálu. Stejně tak se budou kolegové ze služby kriminální policie a vyšetřování zaměřovat např. na monitoring virtuálního prostředí a na případné projevy radikalizace ve společnosti,“ vyjmenovala dále Burešová.

Lukáš z Blovic, jehož divoké prase zranilo tak, že ho musel do nemocnice transportovat vrtulník. Rozdivočelou bachyni museli policisté zastřelit.
Kdyby ho nezastřelili, zabil by mě, říká muž napadený divočákem

Zvýšená bezpečnostní opatření reagují na blížící se mistrovství světa v hokeji, které se v Praze a Ostravě koná od 10. do 26. května, ale také následné mistrovství Evropy ve fotbale v Německu a olympiádu v Paříži. „Nezvyšuje se stupeň ohrožení terorismem, pouze se upravují daná opatření v rámci prvního stupně. Jde o preventivní opatření, nikoli o reakci na jakoukoliv informaci z bezpečnostní komunity," citovala ČTK po zasedání vlády ministra vnitra Víta Rakušana.